KOLUMNA DRAGUTINA MATANOVIĆA: Protesti i blokade i inostrani faktor (5)
Svima je poznato koje dve najvažnije zapadne tajne službe, uz mrežu inostranih i domaćih NVO, uporno i bezobzirno pokušavaju da sruše predsednika Vučića i na taj način bace Srbiju na kolena. Tu frazu da “Srbe treba baciti na koljena” izgovorio je, inače, pokojni nemački političar Klaus Kinkel, bivši šef obaveštajne službe BND i bivši ministar spoljnih poslova Nemačke, početkom ratova na Balkanu.
Izuzetan angažman u dešavanjima u Srbiji imaju ustaški Zagreb i njihova tajna služba. Zašto je za Hrvatsku rušenje Vučića strateški cilj? Prvo, snaga ekonomije. Srbija u poslednje dve godine ekonomski brže raste nego Hrvatska. Prema podacima ugledne “Statiste” – BDP Hrvatske 2012. bio je 57,5 milijardi dolara, dok je Srbija imala BDP od oko 43 milijardi dolara, odnosno 74% hrvatskog BDP. Za Hrvatsku se 2029. predviđa BDP oko 116.9, a za Srbiju oko 117.6 milijardi dolara. To znači da bi 2029. Srbija po prvi put u istoriji pretekla Hrvatsku po visini BDP-a. A veći BDP znači veće plate i penzije, veći životni standard ljudi.
Drugo, Srbija je u vojnom smislu bila na oko 55% snage hrvatske vojske, dok je danas Hrvatska, iako ozbiljno ulaže u naoružanje i ima dobro opremljenu vojsku, prvi put vojno slabija od Srbije. To potvrđuju podaci portala “Global fajerpauer” koji je objavio listu rangiranja vojne sile svih zemalja sveta za 2025, gde se Srbija nalazi na 63, a Hrvatska na 74 mestu.
Treće, izuzetan položaj Srbije na međunarodnoj političkoj sceni. Sa svim najvećim globalnim liderima sveta, kineskim predsednikom Si Đinpingom, američkim predsednikom Donaldom Trampom i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, predsednik Vučić je izgradio izvanredne lične odnose. Podsetimo da je u Srbiji za Trampa bilo 59% stanovništva, dok je u Hrvatskoj za Harisovu bilo 58% populacije.
Ovo je posebno važno danas, kada dolazi do neminovnog jačanja desnih političkih partija u Evropi, do značajnog smanjenja ekonomske i geopolitičke moći EU, kao i do paralize strateških odluka EU politike, među njima i odluke o politici proširenja. Ovaj proces je još 2019. prepoznao Hrvat Davor Ivo Stier, koji je u eseju za hrvatski “Globus” napisao: “Imitirajući Moskvu i Ankaru u politici rekreacije interesnih sfera, Beograd pokušava isto učiniti na području većeg dijela bivše Jugoslavije. Ako postigne dogovor o Kosovu, uz snažnu potporu SAD-a, Rusije i Francuske, Srbija će ojačati svoj međunarodni položaj, a time i utjecaj na unutarnje prilike u zemljama bivše SFRJ. U takvom kontekstu, potrebno je voditi aktivnu politiku balansa snaga kako bi se izbjeglo stvaranje hegemona na Balkanu”. I to je suština zašto drhti zvanični Zagreb i zašto je ekstremno aktivan u logističkoj podršci protestima i blokadama u Srbiji. Ne sme ni po koju cenu dozvoliti da Srbija postane ekonomski, politički i vojni hegemon na Balkanu!
Zato je normalno da je hrvatski NVO sektor podržao blokatore i najavio okupljanje, direktno se mešajući u unutrašnja pitanja Srbije. „Ženska mreža Hrvatske“, Centar za ženske studije i Udruženje žena Vukovar protestovaće protiv Srbije ispred ambasade........
© Informer
