Vidovdanski protest – stepenica u političkom sazrevanju studenata ili zaokret udesno?
Studentski Vidovdanski protest nije ličio ni na jedan njihov dosadašnji skup. Na ovom skupu prvi put su se jasno odredili prema spoljnoj politici Srbije, odnosu prema Kosovu, kao i pitanju srpskog naroda u državama Zapadnog Balkana.
Tokom sedmomesečnih protesta studenti su uglavnom izbegavali da se politički i ideološki svarstavaju, a jedini fokus bio im je borba protiv korupcije i insistiranje na radu instutucija i odgovornosti za nemar.
Insistirali su na državnoj zastavi i državnoj himni, ali i jedinstvu, ali nisu spominjali, ni prošlost, ni Rusiju, ni Evropsku uniju. Spočitavano im je da izbegavaju da se odrede prema važnim pitanjima, Srebrenici, Republici Srpskoj i Kosovu.
A onda je došao Vidovdan, verski praznik koji u kolektivnom pamćenju nosi i značenja povezana sa državotvornošću, slobodom i nacionalnim identitetom.
I upravo ta povezanost sa identitetskim temama otvorila je prostor i za desničarske narative na samom skupu i kao da smo se vratili u 1989. godinu, na Gazimestan.
Nejasno je po kom kriterijumu su studenti, izuzimajući rektora Vladana Đokića, birali govornike i teme. Tek u podužim govorima provejavalo je da Vidovdan „nije samo običan datum u godini, ili broj u kalendaru, već simbol našeg duhovnog i kulturnog identiteta”.
© Danas
