menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Puharić: Antifašizam u Sarajevu nije floskula, već temelj identiteta

9 15
06.04.2025

Grad Sarajevo obilježava 6. april kao Dan grada. Tim povodom organizovane su brojne aktivnosti na proslavi datuma koji je višeznačan. 6. aprila 1945. Sarajevo je oslobođeno od fašističkog okupatora, a istog dana 1992. počela je opsada Sarajeva. Da li je Sarajevo sačuvalo svoj antifašistiki identitet, kako se nositi sa izazovima i međuetničkim incidentima, treba li na spomenicima sjećanja biti precizniji u memorijalizaciji zločina, kako se odrediti prema prijedlozima za obilježavanje novih datuma važnih za istoriju glavnog bh. grada, pitanja su koja u Buka intervjuu postavljamo gradonačelniku Predragu Puhariću. 

On je na mjesto gradonačelnika privremeno, a nakon što je bivša gradonačelnica Benjamina Karić na izborima u oktobru 2024. preuzela mandat načelnice u sarajevskoj opštini Novo Sarajevo. Gradsko vijeće Sarajeva nije konstituisano ni pola godine nakon izbora, pa gradonačelnik na četvorogodišnji mandat još nije izabran. Do tada poziciju gradonačelnika obavlja Puharić, a za Buku otkriva da bi volio da ga gradski vijećnici izaberu za gradonačelnika. 

⁠BUKA: Grad Sarajevo slavi 6. april kao dan grada. Je li Sarajevo uspjelo sačuvati ono po čemu se najviše i ponosi – antifašizam kao esenciju svog postojanja?

Da. Sarajevo ne samo da je sačuvalo antifašizam, već ga svakodnevno potvrđuje – kroz politiku, kulturu, edukaciju i javni govor. Antifašizam u Sarajevu nije floskula, već temelj identiteta. Grad koji je branio svoju slobodu i ideale i četrdesetih i devedesetih. zna dafašizam nije samo istorijski fenomen – već ideja kojoj se mora dosljedno suprotstavljati. Mi........

© BUKA Magazin