menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

(MB-ZAPISKI) Ves svet je na dotik oziroma na "tač"

39 0
latest

"In vendar se vrti" ali "in vendar se premika" je znameniti stavek, ki naj bi ga izrekel Galileo Galilei. Jaz dodajam: Vsekakor se vrti, in to z nami ali brez nas. Vse to pomeni, da se kljub nasprotnim trditvam ali kakršnim koli drugačnim prepričanjem dejansko vse premika. In vse bolj se premika na dotik, "na tač" bi rekli mladi.

Veliko naprav okrog nas lahko upravljamo na dotik. Če naštejem le nekatere: pametni telefoni, daljinski upravljalniki, računalniki, pametne ure, plošče štedilnikih, mikrovalovne pečice, pralni stroji … Katerokoli od naštetih naprav lahko vklopimo le z lahnim pritiskom, nato pa z dotikom ali drsenjem po ekranu, zaslonu ali plošči aktiviramo številne funkcije, ki so včasih izven meja našega razuma. Dotik lahko izvedemo s prstom, z namensko palčko, z navadnim ali kemičnim svinčnikom, ki ima eno stran oblazinjeno. V teoriji piše, da naprava (ekran ali zaslon) zazna gibanje prsta ali pisala in se odziva. Dotikamo se lahko zgolj z enim prstom. Kako malo je torej treba, da se usidramo v virtualno računalniško okolje, kjer vse poteka virtualno. Žal pa glava ob tem ostaja prazna, možgani pa počivajo. Drsamo lahko gor in dol. Pa levo in desno. Vse z enim prstom. Še en prst moramo dodati le tedaj, ko želimo na zaslonu kaj povečati ali zmanjšati oziroma približati ali oddaljiti – torej delujemo dvoprstno. Eni se celo pridušajo, da je to naporno. In da bi trajne bolečine v palcu in kazalcu morali opredeliti kot poklicno bolezen.

Tehnični razvoj na vseh področjih je človeku zagotovo prinesel velike koristi, veliko dobrega, uporabnega. Bistveno mu je olajšal delo in ga razbremenil. Če je ta razvoj koristen, uporaben, nujen in nenadomestljiv na znanstvenem, zdravstvenem, gospodarskem in še katerem področju, pa nas nenehno preživljanje časa ob buljenju v ekran računalnika ali mobitela odteguje od družbe, realnega sveta ter ožjega in širšega dogajanja okoli nas. Postavlja nas v virtualen svet, svet iluzij, namišljenega in neresničnega.

Ljudje pa doživljamo dotik celostno, telesno, čustveno in psihološko. Pri neposrednih dotikih in medosebnih........

© Večer