Хегемонията на САЩ не е мъртва. Но се променя... и не към по-добро
Само шест месеца след завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост, цялостното впечатление е за рязко скъсване с дипломатическото наследство на Америка от периода след Втората световна война. Това отбелязва Лоран Борзило в материал за електронното издание The Conversation. Авторът е гост-изследовател в CCEAE на Университета в Монреал и асоцииран изследовател в CESICE на Университета в Гренобъл.
С устойчиви темпове администрацията прави поредица от изявления, които разклащат установения международен баланс: възобновяване на предложението за покупка на Гренландия, включително - без изключване - възможност за военни действия; публично възраждане на множество проруски наративи от американски официални лица (без да броим епизода със срещата Тръмп-Зеленски през февруари); и накрая - ескалация на протекционизма чрез нови митнически тарифи, често обявявани едностранно, внезапно и променяни според моментните настроения на настоящия обитател на Белия дом.
Какво ни казва това развитие за способността на Съединените щати да структурират международния ред като сила с хегемонна роля в последните десетилетия? Като изследовател в ENAP, специализиран в теориите на международните отношения, Борзило смята, че това бележи значителна стъпка в настъплението на контрахегемониите и общо отслабване на американската мощ.
Не чак толкова новата идея за упадък
През последните месеци многократно се твърди, че тези скорошни решения на администрацията на Тръмп бележат началото на края на американската хегемония. Но този дискурс не е нов.
Още по време на Студената война идеята за упадъка на САЩ редовно........
© news.bg
