menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

KOLUMNA DRAGUTINA MATANOVIĆA: Uspon i slom nacističke Nemačke

9 0
15.05.2025

Tradicionalna velika vojna parada održana je u Moskvi 9. maja, povodom obeležavanja 80. godišnjice pobede nad nacističkom Nemačkom. Proslavi su prisustvovali mnogi svetski lideri. Svečanosti je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji se nije uplašio pretnji iz Brisela i drugih zapadnih prestonica. Srpski narod, svi slobodarski narodi u svetu, i svi u Evropi koji smatraju pobedu nad fašizmom najvećom evropskom vrednošću, sa iskrenim aplauzom su pozdravili njegovu izuzetnu političku hrabrost. Vučić je pokazao da je državnik koji drži datu reč i lider suverene i samostalne države. Za razliku od mnogih evropskih vlastodržaca koji se ponašaju isključivo u skladu sa dobijenim instrukcijama iz vrha EU.

Prisetimo se zato nekih istorijskih činjenica

Nakon ujedinjenja i obnavljanja Nemačkog carstva 1871, došlo je do stvaranja „saveza elita“ između krupnog kapitala, zemljoposedničke aristokratije i vojnog vrha. Njihov cilj je bio da Nemačka zagospodari čitavom centralnom i istočnom Evropom, pa se tada po prvi put javlja ideja o stvaranju „nemačkog životnog prostora“, osvajanjem teritorija na kojima žive drugi narodi, uglavnom Sloveni. Neuspeh da se ostvari ovaj plan i poraz Nemačke u Prvom svetskom ratu, doveo je do kažnjavanja Berlina odredbama Versajskog mira. Nakon što je u Nemačkoj 1929. izbila ogromna ekonomska kriza, u narodnim masama se ukorenila mržnja prema Jevrejima kao profiterima i komunistima kao izdajnicima nacije, što je Nacionalsocijalistička radnička partija Nemačke iskoristila kao svoju glavnu političku snagu. Ova levičarska stranka, koju je predvodio Adolf Hitler, obećavala je obnovu nemačke moći i zato je već 1933. došla na vlast. Hitler je ubrzo prigrabio svu političku moć, te je od kancelara postao nemački firer.

Na ideologiji „rasne čistoće nemačkog naroda“ i proganjenjem svih onih koji su označeni kao rasni neprijatelji i „nedostojni života“ Hitler je vrlo brzo gradio jedinstvo nemačkog naroda. Radikalni nacionalizam i rasizam su kod Nemaca dugo bili prisutni, ali u Hitlerovo vreme dolazi do njihovog najekstremnijeg ispoljavanja. Popravljanjem ekonomske situacije i pripajanjem Austrije i Čehoslovačke, Adolf Hitler je među Nemcima stekao status božanstva. Velika mržnja u nemačkom narodu prema pobednicima iz Prvog svetskog naroda i narodima koje su smatrali „nižom rasom“, eksplodirala je u oduševljenje prilikom napada na Poljsku, koja je slomljena za samo nekoliko nedelja. Nemačka ratna taktika pod nazivom „munjeviti rat“, ne bi bila moguća bez moderne ratne tehnike, ali ni bez potpune podrške Nemaca da se ide u rat.

Nakon što je bez većih muka osvojio Poljsku, Dansku, Norvešku, Holandiju, Belgiju i Francusku, Hitler se spremao da udari na svog najvećeg neprijatelja – Sovjetski Savez. Osvajanjem istoka Evrope,........

© Informer