menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Prve slike sa revolucionarnog teleskopa u Čileu koji može da otkrije opasne asteroide

12 0
24.06.2025

Objavljene su prve slike sa novog moćnog teleskopa u Čileu koje pokazuju njegovu neviđenu sposobnost da zaviri u mračne dubine svemira.

Na jednoj od fotografija vide se ogromni, šareni oblaci gasa i prašine koji se kovitlaju u oblasti gde se rađaju zvezde, udaljenoj 9.000 svetlosnih godina od Zemlje.

Opservatorija Vera C. Rubin, u kojoj je najmoćnija digitalna kamera na svetu, obećava da će promeniti naše razumevanje svemira.

Naučnici kažu da ako u Sunčevom sistemu zaista postoji deveta, ili planeta Iks, ovaj teleskop će je otkriti već tokom prve godine rada.

Opservatorija će pružiti i ključne odgovore u vezi sa tamnom materijom, misterioznom supstancom za koju se smatra da čini najveći deo materije u svemiru.

Ovaj istorijski trenutak za astronomiju označava početak desetogodišnjeg neprekidnog snimanja noćnog neba južne nebeske hemisfere.

„Lično radim na ostvarenju ovog trenutka već oko 25 godina”, kaže profesorka Ketrin Hejmens, kraljevska astronomkinja za Škotsku.

„Decenijama smo želeli da izgradimo ovu fenomenalnu opservatoriju i da sprovedemo ovakvo istraživanje”.

Ujedinjeno Kraljevstvo je ključni partner u ovom poduhvatu, i u zemlji će biti smešteni centri podataka za obradu izuzetno detaljnih snimaka koji će stizati sa teleskopa dok pretražuje nebo.

Radom Opservatorije Vere Rubin broj poznatih objekata u Sunčevom sistemu mogao bi da se uveća čak deset puta.

BBC ekipa je posetila Opservatoriju Veru Rubin pre objave snimaka.

Nalazi se na planini Sero Paćonu u Andima u Čileu, na privatnom zemljištu posvećenom istraživanjima svemira, na kojem već postoji nekoliko opservatorija.

Smeštena je na izuzetno visokom, veoma suvom, vrlo mračnom, i savršenom mestu za posmatranje zvezda.

Izuzetno je važno da uvek bude mračno.

Noćna vožnja krivudavim putem do vrha i nazad obavlja se veoma oprezno, jer ne smeju da se pale duga svetla.

Ista pravila važe i u samoj opservatoriji.

Postoji inženjerska jedinica čiji zadatak je........

© Danas