menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Kneginja Milica: Od vladarke i monahinje do diplomatkinje

11 0
25.06.2025

U jednom od najsloženijih istorijskih perioda srpske srednjovekovne države krajem 14. veka, prožetog velikim unutrašnjim i spoljnopolitičkim nestabilnostima, vladala je žena.

Govorili su da je mudra, hrabra, spretna, staložena, pomirljiva i visprena.

Potomak je velike dinastije Nemanjića i supruga kneza Lazara Hrebeljanovića koji je poginuo tokom Kosovskog boja 1389. godine.

Kneginja Milica je preuzela na sebe teret da se stara o državi i sinovima kao svetovna vladarka, a potom i kao monahinja Jevgenija.

Iako su se i druge srpske vladarke bavile nekom vrstom diplomatske delatnosti, kneginja Milica se smatra prvom ženom u diplomatiji, jer je lično pregovarala sa tadašnjim velikanima.

Predvodila je najznačajnije diplomatske poslove, među kojima i rizične misije u pratnji čuvene monahinje Jefimije, objašnjava Marko Šuica, profesor istorije na beogradskom Filozofskom fakultetu.

„Bez muža i vladarskog iskustva, sa maloletnim naslednikom i pod pritiskom regionalnih sila toga doba, njena sposobnost da preuzme odgovornosti i suoči se sa različitim izazovima, načinili su je jednom od najznačajnijih ličnosti srpske istorije“, dodaje autor knjige Milica – kneginja nemirnog doba za BBC na srpskom.

U srednjovekovnom društvu žene su bile u senci muževa vladara i retko su imale formalnu političku moć, posebno u međunarodnim odnosima, kaže istoričar Šuica.

Spletom istorijskih okolnosti, kneginja Milica se našla u ulozi političarke i za pregovaračkim, muškim stolom.

Rođena je 1335. kao ćerka kneza Vratka Nemanjića, potomka Vukana, prvog sina Stefana Nemanje.

Sa 18 godina se udaje za kneza Lazara Hrebeljanovića, sa kojim je imala pet ćerki i tri sina.

Slabljenjem i nestankom Srpskog carstva (1371.) država Nemanjića se raspala na veći broj manjih oblasti kojima su vladali srpski velikaši.

Jednom od tih oblasti, Moravskom Srbijom, gospodario je upravo njen suprug knez Lazar koji je, uz podršku Srpske crkve, trebalo da postane nosilac legitimiteta Nemanjića, objašnjava Šuica.

Posle pogibije kneza Lazara u Kosovskoj bici 1389, vladarsku ulogu i brigu o njegovom državnom nasleđu, preuzela je upravo kneginja Milica, jer je sin Stefan predodređen za prestolonaslednika, imao tek 12 godina.

Taj period obeležila su osmanlijska (turska) osvajanja Balkanskog poluostrva, želja Kraljevine Ugarske (sa severa) da uspostavi dominaciju nad delovima srpske i bosanske države, nestabilni odnosi među srpskim gospodarima i........

© Danas