menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Kako ukidanje podsticaja za zapošljavanje stranaca utiče na IT sektor

8 0
19.06.2025

Iako se zvaničnici u Srbiji često diče IT sektorom kao najboljom i najperspektivnijom privrednom granom, najnoviji potez vlade mogao bi da se protumači kao korak koji ugrožava rastuću industriju.

Četiri godine pre prvobitnog roka, vlada je poništila uredbu o podsticajima za zapošljavanje stranaca, povratnika i onih koji su se školovali u inostranstvu, što je, pre svega, zateklo poslodavce u sektoru informacionih tehnologija.

Strane kompanije, prema procenama analitičara, zapošljavaju skoro 80 odsto radne snage i ostvaruju više od 70 odsto ukupnog prihoda u domaćem IT sektoru.

„Mi smo, kao i mnoge druge kompanije, pravili planove preseljenja (radnika) i zapošljavanja na osnovu propisa koji je trebalo da važi do 2029. godine.

„Sada, bez prethodne najave vlade, moramo da se prilagođavamo“, kaže Vasilij Markov, čelnik jedne softverske kompanije u Beogradu, za BBC na srpskom.

Zabrinutost da će ovakva odluka „izazvati poremećaje u poslovanju domaćih i stranih kompanija“ izrazila je i Srpska IT Asocijacija (SITA), čiji je član i firma koju vodi Vasilij Markov.

Čine ih bezmalo 25 kompanija, od kojih je šest koristilo državne subvencije, sa oko 1.450 zaposlenih.

Nijedan državni podsticaj ne traje večno, ali treba da postoje neki prelazni modeli i periodi, kaže Marko Vučetić, direktor SITA-e, za BBC na srpskom.

„Ova uredba utiče samo na strance, ali postoji dosta poreskih olakšica koje su nepredvidive“, kaže on.

Tačan broj stranih državljana koji rade u Srbiji nije poznat, ali je skoro 38.000 jedinstvenih dozvola za privremeni boravak i rad izdato od februara 2024. do kraja godine, prema

© Danas