Kako su vrtoglava 24 sata dovela Iran i Izrael do primirja
Od 13. juna, Izrael je naneo rasprostranjenu štetu iranskoj vojnoj infrastrukturi, iranske rakete su probile izraelske odbrambene sisteme, a Sjedinjene Američke Države su izvele napade na teheranski nuklearni program.
Potom, tokom vrtoglava 24 časa počev od ponedeljka, događaji su se još više ubrzali: na udaru se našla američka vazduhoplovna baza, Bela kuća je posredovala u postizanju primirja između Irana i Izraela, a taj sporazum se našao nadomak propasti.
Ovako se odvijao taj promenljivi dan.
07:00 Vašington DC / 12:00 London / 13:00 Beograd / 14:00 Tel Aviv / 14:30 Teheran
Prvi znaci da će se sukob koji je zahvatio Bliski istok proširiti na Zaliv bili su umirujuće formulisano upozorenje upućeno američkim državljanima u Kataru.
„Ostanite gde ste“ bila je preporuka američke vlade – uz dodatna uveravanja da je to samo „radi svake sigurnosti“.
Velika Britanija je ubrzo posle toga izdala sličan savet vlastitim građanima.
Oduvek je bilo održivo da će Iran uzvratiti udarac Americi u Kataru.
Ova zemlja je dom vojne baze Al-Udeid, prostrane instalacije nadomak prestonice Dohe, u kojoj je smešteno hiljade pripadnika trupa i odakle se orkestriraju američke vazduhoplovne operacije na Bliskom istoku.
Lideri u Teheranu pretili su odmazdom za do tada neviđene američke udare tokom vikenda na tri nuklearna postrojenja u Iranu, među njima dragocenu lokaciju za obogaćivanje nuklearnog goriva Fordov, ukopanu duboko u planini.
Iz bunkera u kome se navodno skriva otkako je Izrael pokrenuo vojnu operaciju protiv Irana, izgledalo je da je vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei izdao naređenje: uzvratiti udarac Americi na jednoj od njenih strateški najvažnijih imovina u regionu.
12:00 Vašington DC / 17:00 London / 18:00 Beograd / 19:00 Tel Aviv / 19:30 Teehran
Vazdušni prostor nad Katarom je zatvoren, saopštila je vlada ove zemlje.
Kontrolori leta u Dohi užurbano su počeli da odvraćaju putničke avione, a letovi koji su se uputili na jedan od najprometnijih aerodroma na svetu počeli su da sleću na drugim mestima u Zalivu.
BBC je potom saznao za „verodostojnu pretnju“ iranskim raketnim napadom na vazduhoplovnu bazu Al-Udeid.
Neimenovani američki zvaničnici obavestili su američke medije da su raketni lanseri primećeni kako su upereni u pravcu Katara.
Američki ministar odbrane Pit Hegset i njegov najviši general uputili su se u Belu kuću da bi nadgledali situaciju.
U roku od sat vremena, čule su se eksplozije nad Dohom a nebo iznad njenih luksuznih nebodera bilo je prošarano tragovima koje su za sobom ostavile rakete protivvazdušne odbrane dok su obarale iranske projektile u vazduhu.
13:00 Vašington DC / 18:00 London / 19:00 Beograd / 20:00 Tel Aviv / 20:30 Teheran
Iranski državni mediji počeli su da izveštavaju kako je njihova odmazda u toku.
Ubrzo posle je to potvrdila i Iranska revolucionarna garda.
„Američke baze u regionu ne predstavljaju snagu, već ranjivost“, rekla je ona – ali je napad ubrzo nakon toga bio okončan.
Katar je reagovao pre Amerike.
Iako je meta bila američka baza na njegovom tlu, njegov suverenitet je bio narušen ovom „drskom agresijom“, glasilo je ljutito saopštenje vlade.
Ali, ključno od svega, ono je potvrdilo da su rakete bile presretnute.
Baza je bila evakuisana pre........
© Danas
