Amerika se uključila u rat, bombardovana iranska nuklearna postrojenja
Bliski istok je ušao u novu, još složenijju i napetiju fazu, nakon što se i Amerika uključiča u izraelsko-iranski sukob – na strani Izraela.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su američke ratno-kosmičke snage „uspešno bombardovale“ tri ključna mesta iranskog nuklearnog programa od strane američkog ratno-kosmičkih snaga: Fordova, Natanza i Isfahana.
Najveća iranska postrojenja za obogaćivanje uranijuma su potpuno uništena, tvrdi Tramp.
Ulazak Amerike u sukob Izraela i Irana došao je kao iznenađenje: do sada je Tramp izbegavao davanje direktnih izjava o planovima SAD, a iz Bele kuće su pre dva dana rekli da će odluka (o ulasku u rat) biti doneta za dve nedelje.
Izrael se zahvalio Trampu na pomoći, a Iran je poručio da će nastaviti da obogaćuje uranijum, negirajući da su napadnuta mesta potpuno uništena.
Iran je objavio upozorenja posle američkih napada.
Prethodnih dana su visoki iranski zvaničnici govorili da bi ulazak Amerike u sukob „otvorio vrata pakla“ i da će izazvati „nepopravljive posledice“.
Na glavni iranski nuklearni objekat objekat Fordov „pao je pun tovar bombi“.
„Svi avioni se bezbedno vraćaju kući. Čestitam našim velikim američkim ratnicima.
„Nijedna druga vojska na svetu ne bi mogla ovo da uradi. Sada je vreme za mir!“, kaže američki predsednik.
Tramp se kasnije obratio naciji i nazvao operaciju „izvanrednim vojnim uspehom“, rekavši da su sva tri objekta „potpuno uništena“ i da je nuklearna pretnja od „glavnog sponzora terorizma“ eliminisana.
Rekao je da su uništeni ciljevi bili najveći i najopasniji, ali da „još ima mnogo ciljeva“ u Iranu i da bi dalji napadi mogli biti još razorniji.
„Ovo (sukobi) ne mogu da budu nastavljeni. Ili će biti mir ili tragedija za Iran“, rekao je Tramp, preteći Iranu još snažnijim udarima ako uzvrati na potez SAD.
Fordov je najuvrđenije mesto iranskog nuklearnog programa, postrojenja za obogaćivanje uranijuma, zakopanog duboko u planinama.
Stručnjaci su ranije govorili da mogu da ga ugroze samo bombe za razaranje bunkera od 13 tona, koje mogu da nose samo američki bombarderi B-2.
Amerika je dan ranije premestila nekoliko ovih letelica bliže Iranu, što je protumačeno kao znak da se SAD spremaju da uđu u rat Izraela i Irana.
Odluka SAD da uđu u rat nije objavljena pre napada.
Tramp je ranije rekao da će odlučiti o učešću SAD u roku od dve nedelje jer veruje da su pregovori mogući, ali samo dva dana kasnije naredio je bombardovanje Irana, smatrajući diplomatsko rešenje više nemogućim, objavio je Njujork tajms nekoliko sati pre bombardovanja.
Sukob Izraela i Irana traje od 13. juna.
Izrael je tada napao Iran, gađajući nuklearna postrojenja širom zemlje, tvrdeći da Teheran namerava da napravi atomsku bombu.
U početnim izraelskim napadima ubijen je Husein Salami, komandant Iranske islamske revolucionarne garde, moćnog ogranka oružanih snaga zemlje, javili su iranski državni mediji.
Izraelska vojska je u noći između 20. i 21. juna ubila Muhameda Saidija Izadija, jednog od iranskih komandanata, tvrdi izraelski ministar odbrane Izrael Kac.
Izrael smatra Izadija ključnom vezom sa Hamasom i glavnim igračem za vezu Teherana i palestinske ekstremističke grupe, kao i da je pomogao u iznenadnom napadu na jug Izraela 7. oktobra 2024, koji je pokrenuo brutalni rat u Pojasu Gaze.
„Pravda za ubijene i za taoce. Izraelska duga ruka će sustići sve njegove neprijatelje“, poručio je Kac.
U aprilu 2024. godine, Izadi je jedva preživeo izraelski vazdušni napad usmeren na iranski konzulat u sirijskom Damasku, Sirija.
Tada je poginulo nekoliko visokorangiranih komandanata Kuds snaga.
Iran se povodom ovih navoda još nije oglasio.
Sedam iranskih nuklearnih naučnika ubijeno je u odvojenim napadima.
Od tada, Iran je počeo da uzvraća, lansirajući rakete i dronove širom Izraela.
Najviši predstavnici Irana zakleli su se da će Izrael snositi........
© Danas
