Misterija Antarktika: Led se topi, a okean postaje slaniji
Nova studija je otkrila da se Južni okean mijenja, ali na drugačiji način od onoga što se očekivalo.
Led koji je nestao i istopio se priroda nije nadoknadila, što predstavlja najveću globalnu promjenu u posljednjoj deceniji kada je riječ o životnoj sredini.
Otkriće je iznenadilo naučnike jer topljenje leda obično čini okean svježijim. Ali novi satelitski podaci pokazuju da se dešava nešto sasvim suprotno, što je veliki problem.
Slanija voda na površini okeana ponaša se drugačije od svježe morske vode tako što crpi toplotu iz dubokog okeana i otežava obnavljanje morskog leda.
Manje morskog leda znači manje staništa za pingvine i druge vrste koje žive na ledenim prostranstvima. Više toplote iz okeana se oslobađa u atmosferu kada se led topi, čime se povećava učestalost, ali i jačina oluja, ubrzavajućiglobalno zagrijavanje.
To donosi toplotne talase na kopno i onda se topi još više antarktičkog ledenog pokrivača, što podiže nivo mora širom svijeta.
Nova studija je otkrila da se Južni okean mijenja, ali na drugačiji način od onoga što se očekivalo.
Praćenje Južnog okeana je ozbiljan zadatak za istraživače i naučnike jer se radi o jednom od najudaljenijih i najburnijih mjesta na Zemlji. Prekriveno je mrakom nekoliko mjeseci........
© BUKA Magazin
