menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

(PRO ET CONTRA) EU in oboroževalna tekma: Je prav, da se oborožujemo?

32 1
09.04.2025

Se oborožujemo za vojno ali za odvračanje vojne? Za mir? Ima oboroževanje tudi gospodarske učinke? Ali je to v novem mednarodnem redu edini način geopolitične "konkurenčnosti"? Vprašanja, ki so na dnevnem redu politične in širše družbene razprave v državah EU. Z njimi želimo vzpodbuditi nadaljnjo debato, zato vas vabimo, da se na nam na to temu tudi vi oglasite s svojimi razmisleki.

Timotej Milanov: V Evropi divja največji oboroženi spopad po drugi svetovni vojni, krepi se evroskeptična desnica, Švedska in Finska sta se odpovedali politiki nevtralnosti in vstopili v Nato, Balkan še vedno predstavlja potencialno krizno žarišče. Dodatno negotovost vnaša novo politično vodstvo v ZDA, ki najbolj resno doslej nakazuje možnost umika ameriškega varnostnega dežnika iznad Evrope. Nove okoliščine se odražajo v dvigu obrambnih izdatkov evropskih držav, tudi Slovenija se mora primerno odzvati na spremenjene varnostne razmere.  

Vlada skuša v javnosti višanje obrambnih izdatkov upravičiti tako, da hkrati z najavami nakupov bojne opreme, na primer oklepnikov, napoveduje naložbe v tako imenovane projekte dvojne rabe, kot je recimo vojaška bolnišnica. Pri tem ne gre za nič izvirnega, podobnih ukrepov “defence washinga” so se v preteklosti posluževale tudi druge evropske države, med njimi celo Združeno kraljestvo. V obrambne izdatke je možno uvrstiti vse od vojaških pokojnin do infrastrukturnih projektov. V naslednjih letih bo tovrstna proračunska kreativnost v evropskih državah še bolj izrazita. A to ima svojo mejo, vojska pač potrebuje tudi povsem vojaško-bojno opremo. Orožje. In res, Slovenija mora imeti to opremo ne le zaradi nacionalne obrambe, temveč za izpolnjevanje svojih obveznosti v Natu, pristop h kateremu so slovenski državljani odločno podprli na referendumu.  

Obrambni izdatki imajo tudi človeško plat - v Slovenski vojski dela nekaj tisoč sodržavljanov, od njihovega dela so odvisne številne družine. Njihova družbena vloga ni samo obrambna - so nepogrešljivi pri pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Če je Slovenija suverena država in ima kot taka oborožene sile, je verjetno prav, da imajo pripadniki teh sil na voljo ustrezno opremo in transportne zmogljivosti. 

Seveda to ne pomeni, da se lahko vlada nenadzorovano loteva milijonskih obrambnih poslov. Ti morajo biti že zaradi preteklih izkušenj Slovenije kar se da........

© Večer