(NA ZAHODU NIČ NOVEGA) Kolumna Matjaža Grudna: Schrödingerjev genocid
Za velik del slovenske javnosti, vključno s predsednico republike, se v Gazi pred našimi očmi odvija genocid nad palestinskim prebivalstvom. Za druge, vključno z bivšim predsednikom republike, genocida v Gazi ni, dokler tega v ustreznem pravnem postopku ne ugotovi eno od dveh pristojnih mednarodnih sodišč. Lahko bi rekli, da za slovensko javnost genocid v Gazi obenem je in ga ni. Kot Schrödingerjeva mačka. Ampak tu se ta primerjava tudi neha. Gaza ni kvantni sistem in še manj miselni eksperiment. Je prizorišče grozljivega trpljenja, v katerem je do zdaj po podatkih palestinskih zdravstvenih oblasti zaradi neposrednih ali posrednih posledic operacij izraelske vojske umrlo že več kot petdeset tisoč ljudi. Med njimi je gotovo precej pripadnikov Hamasa, ogromna večina žrtev pa so civilisti, med njimi je veliko žensk in otrok. Ne gre za izmišljene mačke, ampak za ljudi, ki v Gazi živijo in tam vsak dan umirajo. Schrödingerjev miselni eksperiment se dogaja v črni škatli, ki preprečuje, da bi videli, ali je mačka še živa, dokler škatle ne odpremo. V Gazi ljudje umirajo pred očmi mednarodne javnosti.
Argument, da genocida ni oziroma da o njem ne moremo govoriti, dokler o tem v prihodnosti ne odloči pristojno mednarodno sodišče, je vprašljiv. Genocid se ne zgodi šele takrat, ko (in če) o tem odloči sodišče, ampak se dogaja (če se dogaja) v sedanjosti, v tem trenutku. Čas za ukrepanje, da se prelivanje krvi ustavi, ne glede na to, kako ga bo (če ga bo) nekoč okarakteriziralo pristojno mednarodno sodišče, ni kasneje, za nazaj, ampak danes in takoj. Čeprav tudi sam menim, da genocid ni ohlapna nalepka, ki jo lahko prilepiš na kogarkoli in katerokoli situacijo, ob kateri si čustveno vznemirjen ali prizadet, to ne pomeni, da nam v čakanju na morebitno sodbo sodišča ni dovoljeno izražati zaskrbljenosti, da do njega že prihaja.
Definicijo genocida določa Konvencija Združenih narodov iz leta 1948, ki kot genocid označuje katero koli od petih dejanj, storjenih z namenom, da se v celoti ali delno uniči nacionalna, etnična, rasna ali verska skupina kot taka. Konvencija omenja pobijanje članov skupine, povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb članom skupine, namerno izpostavljanje skupine življenjskim razmeram, ki naj bi........
© Večer
