menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

(UREDNIKOV BRIFING) Referendumi kot orožje za razbijanje interesov države in druge politično-piromanske akcije po naše

33 14
latest

Morda so bili uslužbenci tujih veleposlaništev v Ljubljani v petek popoldan že na pivu po službi, morda nekje ob rahlo ohlajeni Ljubljanici, ko jim je na telefonih "zacingljala" vest, da je slovenski državni zbor izglasoval posvetovalni referendum o dvigu izdatkov za obrambo. In nato še ena. Premier Golob, šef vladajoče Svobode, ki so jo prvič v tem mandatu tudi koalicijski partnerji ob asistenci Janše in Tonina, torej v interesni, sicer težko predstavljivi rdeče-rdeči-črno-črni navezi, preigrali, kot protiudarec predlaga še en posvetovalni referendum, namreč o tem, ali naj Slovenija torej sploh še ostane članica zveze Nato. Lahko domnevamo, da so zvečer na ambasadah gorele luči, ker so pisali depeše. In sporočali v svoje prestolnice: Slovenija je prva članica zavezništva, ki gre zaradi famoznih zavez z vrha v Haagu med ljudi preverjati, kar so se voditelji dogovorili pred dnevi in to kakopak objavili kot zgodovinsko. Namreč da bodo članice obrambne proračune do leta 2035 dvignile na pet odstotkov BDP. Lahko pa je vsaka podobnost z resničnimi dogodki zgolj naključna in (zlo)namerna. In Slovenija v resnici še naprej nikogar ne zanima in vznemirja posebej. Povsem možno.

A napet petkov državnozborski (pre)obrat, hladen tuš v poletni vročini za Goloba in vladni dvor, je na slovenskem političnem odru, že predvolilno pregretem, izrisal marsikaj. Predvsem pa kaos v finalu mandata 2022-26, za katerega se je zdelo, da ga bo Golob zaključil razmeroma gladko. Nakazal je, da nas v mesecih kampanje čaka močan populistični stampedo in naslednji stadij izgube političnega (raz)uma. Če predlog Levice - njen protivojaški ton v programu je znan -, naj se o zgodovinskem, predvsem pa rekordnem dvigu denarja za vojsko in druge obrambne zadeve, in to pod levo (!) vlado, konzultira ljudstvo, ni bil presenečenje, je bilo presenetljivo in manj predvidljivo marsikaj, kar je sledilo.

Na tem toboganu so se igri priključili SD, ki so s Svobodo v vse slabših odnosih na marsikateri ravni in (ob čakanju na evroposlanca iz Kočevja) v iskanju mesta pod svobodnim soncem, nato pa še SDS, NSi in nekateri nepovezani poslanci. Janša je bil v maršu vrnitve na oblast pripravljen podpreti celo osovraženo Levico, in to za predlog, ob katerem bi v vseh drugih primerih desničarje sililo na bruhanje. Za posladek, za zadnji hod petkovega banketa izgube političnih kompasov je Golob serviral še referendum o Natu. Poteza, za katero bi se lahko zdelo, da je afektirana, povratni, užaljeni zamah........

© Večer