menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Prof.dr. Mirsad Đonlagić: Pokušaj spaljivanja RDF goriva u Termoelektrani Tuzla?!

8 1
26.06.2025

Spaljivanje otpada je vrlo prisutno u Evropi. Postoje brojna pozitivna rješenja koja ukazuju kako se postrojenja za spaljivanje otpada jako dobro uklapaju u urbanistička ambijentalna rješenja u gradovima u kojima su inastalirana, ali uz uvjet poštivanja najoštrijih EU standarda zaštite okoliša i ljudskog zdravlja. U daljem tekstu su dva pozitivna primjera.

U Beču posoje četiri spalionice otpada koje prerađuju više od milion tona otpada godišnje i proizvode električnu i toplotnu energiju za veliki broj domaćinstava. Najstarija među njima, spalionica Flötzersteig, ove godine slavi 60 godina postojanja. Spalionica Spittelau, osim što je umjetničko djelo, opskrbljuje trećinu stanovnika Beča toplinskom energijom, a godišnje prerađuje 250.000 tona otpada. Spittelau je poznata po najmodernijoj tehnologiji čišćenja dimnih plinova i postavlja visoke standarde u zaštiti okoliša, sa emisijama ugljen dioksida koje su znatno ispod graničnih vrijednosti.

Švedska ima neobičan problem – nedostaje joj smeća, pa ga mora uvoziti.S dugogodišnjom tradicijom recikliranja i paljenja otpada, sad ima previše spalionica koje smeće pretvaraju u energiju, a premalo smeća da popuni kapacitete, pa je postala najveći uvoznik smeća iz drugih zemalja u Europi, trenutačno najviše iz Norveške. Tako rade u Evropi, koja i pred pozitivnih primjera nastoji da izvozi svoj otpad i preradjeni otpad, RDF, u zemlje sa nižim ekološkim standardima. No vratimo se mi pokušaju spaljivanja otpada u Termielektrani u Tuzli.

Šta je RDF (Gorivo dobiveno iz otpada)?

RDF (Refuse-Derived Fuel) znači “gorivo dobiveno iz otpada”. To je vrsta alternativnog goriva koje se pravi od komunalnog čvrstog otpada (MSW), posebno od djelova otpada koji se ne mogu reciklirati i bezopasnih dijelova otpada. Otpad se prethodno obrađuje – uklanjaju se materijali koji se mogu reciklirati i inertni materijali, a preostali gorivi dio se usitni, a ponekad i pretvori u pelete radi lakšeg rukovanja.Proizvodnja se realizira u posebnim postrojenjima za preradu otpada.

RDF se obično pravi od: plastike, kartona i papira,tekstila, drveta, nereciklabilne ambalaže, gume. Ovako pripremljen material ne sadrži: staklo, metale, mokri organski otpad i opasne materijale.

RDF se može koristiti kao djelomična ili potpuna zamjena za fosilna goriva poput uglja, i to u:fabrikama cementa, postrojenjima za proizvodnju energije iz otpada (spalionice) i termoelektranama koje koriste RFD za kogeneraciju.

Šta se dobije korištenjem RDF kao materijala za spaljivanje ? Smanjuje se količina otpada na deponijama, pretvara otpad u energiju, a može pomoći u smanjenju emisije CO2 ako zamijeni fosilna goriva i konačno niži troškovi goriva u poređenju sa korištenjem samo fosilnih goriva.

Ovako pripremljen materijal za spaljivanje ima........

© TIP