menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Saučesništvo Beograda u genocidu

12 1
15.06.2025

Srpske vlasti ne smatraju da treba osuditi sistematska razaranja škola i bolnica, blokadu humanitarne pomoći i otvorene pozive vladajućih izraelskih desničara za etničko čišćenje

Dok sve više država sveta oštro osuđuje Izrael zbog krvoprolića i humanitarne krize u Gazi, zvanični Beograd simptomatično ćuti oko palestinske tragedije koja se pretvara u otvoreni genocid.

Srbija je, kao i oko rata u Ukrajini, nominalno neutralna, ali upadljivo izbegava da kritikuje premijera Benjamina Netanyahua, čija je politika tokom 20 meseci rata uzrokovala smrt više od 54.000 Palestinaca, mahom žena i dece, prisilno raselila 90 procenata stanovništva i planski izazvala glad koja preti da dokrajči živote 2,3 miliona žitelja Pojasa Gaze.

Srpske vlasti ne smatraju da treba osuditi sistematska razaranja škola i bolnica, blokadu humanitarne pomoći i otvorene pozive vladajućih izraelskih desničara za etničko čišćenje. Ćuti Beograd i kada izraelske trupe ubiju 24 Palestinca koji su došli do bolnice u Khan Yunisu u očajničkom pokušaju da dobiju pomoć. Nema podrške Palestincima koji imaju stipendije Vlade Srbije, a čije porodice žive u Gazi.

Imajući u vidu skalu kršenja međunarodnog prava i zakona rata u Gazi, što potvrđuju i nalazi međunarodnih sudova, evropski saveznici preispituju svoje veze sa Izraelom, koji i dalje uživa podršku Nemačke, Italije, Mađarske i Republike Češke, ali druge članice odbijaju da budu “saučesnici” u zločinima zbog kojih je Međunarodni krivični sud raspisao poternicu za Netanyahuom.

Francuski predsednik Emmanuel Macron izraelsku politiku naziva sramotnom. Oštre reči kancelara Friedricha Merza ukazuju da Izrael ni podršku Nemačke ne može da smatra garantovanom. Čak je i predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, poznata po proizraelskim stavovima, nedavno, prvi put, izjavila da ubijanje civila “po humanitarnim i međunarodnim zakonima ne može da se pravda”.

Osude su popraćene pretnjama sankcija zemlji kojoj je EU najveći trgovinski partner. Preti moguća suspenzija ugovora i pridruživanju koji Izraelu garantuje povlašćeni pristup najvećem svetskom........

© Oslobođenje