Може ли отбраната да се превърне в машина за икономическия растеж на Европа?
Микровълновите печки, GPS-ът, дроновете, изолирбандът, персоналният компютър - това е само кратък списък на неща от ежедневието, които водят началото си от военни изследователски лаборатории. Тяхната двойна употреба - както във военната, така и в гражданската сфера - е известна в отбранителните среди като "военно-гражданска симбиоза".
Днес, когато Европа е напът да отпусне мащабно финансиране за своя отбранителен сектор и да обърне тенденцията на десетилетия на пренебрегване на отбраната, надеждите са, че континентът ще може да се възползва от същата военна изобретателност, за да подобри слабите си производствени резултати, пише "Политико" в свой анализ по темата.
Вече се работи по европейски проекти, съперничещи по мащаб на американските - от континентални противоракетни щитове до съзвездия от сателити в ниска орбита, които могат да заменят все по-ненадеждната Starlink на Илон Мъск.
Очакванията са, че в крайна сметка всички тези инвестиции ще доведат до технологични иновации, които ще се прехвърлят в гражданската икономика, ще повишат производителността и ще се изплатят сами.
Но реалистично ли е това - или е илюзия? Безспорно е, че в краткосрочен план икономическият натиск ще е неизбежен и ще изисква съкращения в други сектори.
ЕС дава 150 млрд. евро в мащабен фонд за отбрана
Страните от блока постигнаха принципно съгласие за предложенията за новия отбранителен фонд
"Става дума за това да харчим повече и по-добре", заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте в реч в началото на годината, като призна дългогодишните оплаквания на Вашингтон, че Европа не прави достатъчно за собствената си сигурност. Въпреки че две трети от страните членки на НАТО вече отговарят на изискването за 2% от БВП за отбрана, според него това е "все още крайно недостатъчно".
Рюте очевидно ще получи каквото иска. Европейската комисия отвори вратите за военни разходи в размер на 800 милиарда евро. Успоредно с това Германия - най-голямата икономика на континента - обяви инвестиционен план за трилион евро за модернизиране на армията и ремонт на инфраструктурата.
Робо-войни
Там, където отива публичното финансиране, следва и частният сектор - и вече се появява нова вълна........
© news.bg
