menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Газовият сектор в България: Безмилостна война с геополитически последици

13 1
21.03.2024

Неотдавнашният бум на събития в газовия сектор на България отразява продължаващата безмилостна битка за надмощие между "Турски поток" и Вертикалния газов коридор (ВГК) – стратегическа тръбопроводна мрежа, която има за цел да доставя газ от Южния газов коридор до Украйна, Унгария и Словакия.

На неотдавнашния Дипломатически форум в Анталия президентът Радев седеше редом с Ердоган, Орбан и представителя на Путин, външният министър Лавров – всички горещи поддръжници на проекта "Турски поток" и част от сложната мрежа от минали и настоящи официални и неофициални съюзи, пръкнали се около руската стратегия за транзит на газ към Европа. Докато Турция се стреми да използва позицията си на газов посредник, Русия прокарва модернизиран вариант на "Турски поток", използвайки добре изградени схеми за корумпиране на елита в България, Сърбия и Унгария.

Въпреки вербалното противопоставяне срещу руския газ правителството на Денков не се ангажира с критична публична оценка на досегашната работа на "Булгартрансгаз" (БТГ) и "Булгаргаз" по "Турски поток" и реализацията на турския газов хъб – факт, който повдигна въпроси в редица кръгове. Както държавният търговец на газ, така и операторът на газопреносна система са играли и продължават да играят ключова роля за непрекъсваемия пренос на руски газ до и извън България.

Неотдавнашното посещение на финансовия министър Василев в САЩ и срещата му с Амос Хохстийн, заместник-помощник и старши съветник по въпросите на енергетиката и инвестициите на президента Байдън, обаче показаха, че правителството на Денков вероятно желае да се реваншира, да се освободи от руски енергийни активи и мине на неруски варианти.

Междувременно главният изпълнителен директор на БТГ Малинов, който символизира "Турски поток" (ТП) и логистиката на неговото продължение – турския газов хъб, предприе контраофанзива в САЩ, търсейки съюзници, на които предлага на американски привлекателни сделки от типа, предлаган по време на изграждането на "Турски поток", гарнирани с новия геополитически модерн за ВГК. Неотдавнашното изтичане на имейли от украинските хакери InfoNapalm, дешифрирани от BG Elves, хвърли светлина върху ролята му на главен "агент за влияние" на "Газпром" и постави под съмнение сегашната му ангажираност с Вертикалния газов коридор. Резултатите на БТГ по време на управлението на г-н Малинов като главен изпълнителен директор отразяват предишната му роля в осигуряването на интересите на "Газпром" на различни етапи от реализацията на "Турски поток", лишавайки конкурентите на "Газпром" от равен достъп до газопреносната мрежа на България.

Държавният департамент на САЩ гледа на "Турски поток" с подчертано подозрение, въпреки че подходът му еволюира от снизходителност при Тръмп до прагматично приемане на свършения факт при Байдън. Санкциите по закона "Магнитски", насочени срещу ключови български длъжностни лица и мениджъри на енергийни държавни предприятия, свързани с проруски политики, подчертават тези опасения и откровено недоверие на САЩ. Забележително е, че отсъствието на Борисов от този списък може реално да внесе яснота относно причините за разколебаване в неговите про-газпромовски акорди по темата "Турски поток" в полза на по-безопасни проатлантически мелодии.

Интересно е, че въпреки санкциите на Конгреса на САЩ чрез Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции (CAATSA) и Закона за защита на енергийната сигурност........

© Mediapool


Get it on Google Play