Gregorja Štibernika smo vprašali, kaj gledalci pri nas najbolj gledajo
Gregor Štibernik je eno prepoznavnejših imen na področju zaščite intelektualne lastnine v Sloveniji in Evropi. Že več kot 20 let se ukvarja z vodenjem, razvojem in zaščito avtorske in sorodnih pravic pri nas. Je član upravnih odborov mednarodnih organizacij, kolektivno organizacijo AIPA, ki pri nas edina ščiti pravice avdiovizualnih ustvarjalcev, vodi od začetka njenega delovanja.
Na področju avtorske in sorodnih pravic v avdiovizualnem sektorju AIPA deluje že 15 let, pri čemer ščitimo tako domače ustvarjalce, ki jih je več kot 1200, kot tudi vse tuje: od Stevena Spielberga do Toma Cruisa ter producentske hiše, kot sta Disney ali Warner Brothers. Naše delo je ključno, saj pravilno uresničene pravice ustvarjalcem avdiovizualnih vsebin ne zagotavljajo le dodatnih prihodkov poleg osnovnega zaslužka, temveč tudi utrjujejo temelje za nadaljnji razvoj domače avdiovizualne ustvarjalnosti. Ta razvoj bogati slovensko kulturo, pogosto spregledana pa je tudi pomembna vloga slovenske avdiovizualne industrije pri krepitvi javnih financ. Vsak evro, vložen vanjo, posredno ustvari 1,8 evra vrednosti.
Gregor Štibernik / Foto: arhiv
Nismo inšpektorat ali agencija, temveč se s kršitvami pravic ukvarjamo na sistemski ravni, saj jih v skladu z zakonom in dovoljenji Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino aktivno ščitimo. Omenil bi predvsem dve področji, na katerih se pojavljajo največje težave. Prva so velike pretočne platforme, ki svojih prihodkov nočejo razkriti, še manj pa želijo pravično deliti finančni uspeh, ustvarjen z uporabo avdiovizualnih del. Tako v Sloveniji kot v številnih drugih evropskih državah še vedno ne plačujejo poštenih in ustreznih nadomestil, zato si prizadevamo za čimprejšnjo ureditev zaščite na tem področju. Drugo, morda še bolj akutno področje je umetna inteligenca, ki s sistemi za ustvarjanje avdiovizualnih vsebin močno........
© Dnevnik
