Učešće roditelja – važan preduslov za dobru školu
Govoriti o odnosu roditelja prema školi i obrazovanju je nezgodno, jer je nemoguće biti objektivan. Kroz osmogodišnje, školsko iskustvo sa troje dece različitih uzrasta, velikim brojem učitelja i nastavnika i još većim brojem roditelja, mogla bih da izdvojim neke pravilnosti, dobre prakse i nedostatke, ovog odnosa u Srbiji.
Takođe bih napravila i kratak osvrt na jednogodišnje iskustvo iz opštine Belmont, američke države Masačusets, gde su nam deca završila prethodnu školsku godinu.
Veliki broj nastavnika voli ono što radi. To se vidi u entuzijazmu koji ulažu u svoj posao, vreme koje posvećuju tokom i nakon radnog vremena, kao i prema njihovom odnosu prema učenicima.
Što se roditelja tiče tu imamo širok dijapazon ličnosti, međutim, sve roditelje spaja da žele da im deca imaju dobro obrazovanje. Roditelji to pokazuju na različite načine, što dovodi do odličnih inicijativa, ali takođe i do problema i konflikta između ove dve strane.
Uz to, vreme se promenilo. Nastavnici imaju sve manji autoritet i sve manje načina da sprovedu svoju nekadašnju obrazovnu i vaspitnu ulogu. Profesija je degradirana materijalno, ali i društveno. T
radicionalno obrazovanje, koje je manje-više istog formata kao i kad smo mi, roditelji, išli u školu, jednostavno nije više prilagođeno trenutku u kom živimo. Međutim, deluje da su suštinski očekivanja roditelja od nastavnika i škole u obrazovnom i vaspitnom pogledu ostala ista.
Roditelji su grupisani mahom po Viber grupama odeljenja. U tim grupama uvek ima bar nekoliko proaktivnih i agilnih roditelja. Tu se nekad rađaju fantastične ideje i inicijative. One se neretko i sprovedu u delo, međutim na širem planu sva ta energija nastaje i nestaje u jednoj uskoj, odeljenjskoj grupi.
S obzirom na sve navedeno, istakla bih tri, prema mom mišljenju, osnovne celine za razumevanje problema:
Angažovanost i učešće – U najvećem broju slučajeva, u Srbiji su roditelji malo aktivni ili neaktivni, a celokupna aktivnost se svodi na roditeljske sastanke i poneko učešće u savetima roditelja. Mnogi roditelji smatraju da je njihov uloga da prate školski........
© Danas
![](https://cgsyufnvda.cloudimg.io/https://qoshe.com/img/icon/go.png)
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Download_on_the_App_Store_Badge.svg/203px-Download_on_the_App_Store_Badge.svg.png)
![Get it on Google Play](https://cgsyufnvda.cloudimg.io/https://qoshe.com/img/icon/google.play.220.png)