Naspram njih je autoritarna država: Ko se boji „advokatskog plenuma“?
Advokatura i građani Srbije suočavaju se ovih dana sa svojim do sada najvećim izazovom.
Naspram njih je autoritarna država koja radi očuvanja sopstvene moći baca pod noge sva njihova prava i slobode.
Takva država je u toj svojoj borbi protiv svih otvoreno targetirala i advokaturu kao svoj sledeći, novi poligon za ispoljavanje svojstvene joj nezajažljive volje za moć.
Advokati su, vredi odmah podsetiti, zajedno sa svojim predstavnicima u strukovnim udruženjima, veoma rano stali na stranu studenata i njihovih tadašnjih zahteva.
Zalažući se za njihovo ispunjenje advokati su pobunjenim studentima pružali najrazličitije vidove podrške: od donacija studentima koji su se zatvorili u fakultetima, pružanja pravne pomoći, pa do obustave rada u znak solidarnosti.
Ali uvek i pre i iznad svega, advokati su u svojim javnim nastupima podržavali studentske zahteve i pozive građana za uspostavljanjem boljeg i pravičnijeg društva, kao zakona nad nama i među nama.
Međutim, danas u ovim novim okolnostima, kada vlasti u odgovoru na studentske zahteve napuštaju svako strpljenje i sve inhibicije, čitava advokatura, jasnije nego ikad, mora zauzeti stav naspram te vidne eskalacije odmazde.
Ona u tekućim društvenim previranjima mora još jednom nedvosmisleno potvrditi svoju poziciju.
Kako bi se to moglo izvesti? Srećom, Statutom Advokatske komore Srbije propisan je okvir upravo za ovakve situacije!
Reč je, naravno, o Konferenciji advokata – starijoj od svake njihove skupštine – a koju bismo saobrazno duhu ovog vremena studenata mogli smatrati svojevrsnim advokatskim plenumom.
© Danas
