menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Poezija slušanja, umetnički krimić i odiseja kroz kinesku istoriju: O filmovima „Sentimentalne vrednosti“ Joakima Trira, „The Mastermind“ Keli Rajhard, „Vaskrsenje“ Bi Gana

8 0
26.05.2025

Evo, došli smo do samog kraja festivala.

U mnogim selekcijama su već počele da se dele nagrade, a zvanična selekcija još uvek traje i završiće se uoči same dodele palmi.

Zamor je tu.

Novinari su posustali, pa se mogu videti i oni koji dremaju na projekcijama.

Ali, entuzijazam i dalje dominira.

I evo, uoči završne svečanosti, prikaza dela poslednja tri autora, koji se lako mogu naći među laureatima u subotu uveče.

Filmski antropolog

Joakim Trir je nesumnjivo jedan od najuzbudljivijih i najoriginalnijih filmskih stvaralaca koji svojim opusom oblikuje i širi pejzaž modernog filma.

On potiče iz porodice sineasta, tako da je za njega filmski studio bio prirodno okruženje još od detinjstva.

Svoju ljubav i strast prema skejtbordu, u čemu je bio šampion u mladosti, preneo je na film, praveći prve skejt video zapise.

Pre nego što je počeo da radi na igranim filmovima proveo je vreme na školovanju u Londonu, u prestižnoj Nacionalnoj film i TV školi, a njegova karijera je započela po povratku u Norvešku.

Za Trira se može reći da nije posebno okupiran zapletom priče.

On se pre oseća i deluje kao antropolog koga motiviše istraživanje ljudskog ponašanja i identiteta, kao i međuljudskih interakcija.

Tokom poslednjih 15 godina on je napravio pet filmova od kojih je svaki na svoj način veoma uznemirujuća, intrigantna i uzbudljiva personalna priča.

Svi njegovi filmovi, od kojih je za mnoge osvojio prestižne nagrade, bave se istraživanjem savremenog života u svoj svojoj kompleksnosti.

Njegova dela su svojevrsne psihološke studije i on je pun empatije za glavne junake svojih storija.

Trir je jedan od retkih sineasta koji radi na 35mm traci, kombinuje i upotrebljava mnoge stilove i uticaje – od socrealizma do new wave-a, i njegova dela uglavnom karakteriše nekonvencionalna upotreba naracije i montaže, specijalan zvučni prostor, komplikovani editing i režija koja pokušava da dočara i približi gledaocu proces razmišljanja glavnih junaka.

Joakim Trer je najpoznatiji po svojoj trilogiji iz Osla, iako je do nje došlo spontano, a ne namerno.

Prvi deo „Repriza“ iz 2006. usredsređen je na dva mlada čoveka, drugara i pisca – Filipa i Erika, koji žele da vide imaju li potencijala za veliki uspeh i karijere.

Drugi – „Oslo avgust31“, beleži odlučujući dan u životu........

© Danas