U kakvom „getu“ je RTS i zašto ga studenti blokiraju?
Pre nego što su studenti blokirali RTS, predsednik države je na mitingu u sopstvenoj režiji optužio javni servis da učestvuje u obojenoj revoluciji. Za isti „prestup“ on mesecima unazad optužuje i studente. Dakle, studenti i RTS su prema oceni vlastodršca saradnici u obojenoj revoliciji. Pa zašto onda studenti blokiraju RTS? Zar to njihovo ponašanje nije u suprotnosti sa predsednikovim optužbama?
Priče o obojenoj revoluciji koje plasira vlast su bespredmetne. Niti su studenti akteri obojene revolucije, niti je RTS njihov saveznik. Studenti vrše pritisak na RTS da bi ovaj profunkcionisao kao medijski servis svih građana Srbije. Vlastodržac vrši pritisak na RTS da bi ga potčinio i pretvorio u portal vladajuće stranke. To su dijametralno različite namere suprotstavljenih aktera. Kao što su različite i vrste pritisaka, oblici moći aktera i njihovi krajnji ciljevi. Tako je pritisak studenata na RTS otvoren i javan, dok su pritisci vlastodršca na uredništvo javnog servisa zakulisni i tajni. Studenti nemaju institucionalnu moć i žele dobro zajednici kojoj pripadaju, dok vlastodržac poseduje moć i želi dobro grupaciji kojom rukovodi. On pogrešno veruje da RTS ne treba da izveštava o studentskim protestima, što bi značilo da treba da izveštava neobjektivno poput privatnih televizija s nacionalnom frekvencijom koje su u službi vlasti. A takvih je priličan broj u ovoj nevelikoj zemlji.
Dodamo li ovome i lokalne stanice u službi režima, medijski mrak u Srbiji postaje prilično gust, dok je svetlost RTS-a isuviše slabašna da bi taj mrak rasterala.
Mračeći nas dakle neštedimice, režimske televizije nam godinama demonstriraju kako izgleda neobjektivno novinarstvo u formi portala vladajuće stranke. Eh, da je samo reč o stranačkom portalu. U pitanju je svakodnevno promovisanje neznanja i nevaspitanja čiji je produkt na kraju krajeva i pogrešno ispisana reč „ćaci“ na sada već čuvenom grafitu. Pomenuti izraz nepismenosti vlast je prihvatila kao simbol jedinog ispravnog puta kojim ovo društvo treba da ide. Štaviše, za eksponenta vlasti „ćaci“ predstavljaju budućnost Srbije, a „ćacilend“ model idealnog državnog uređenja.
Čega se pametan stidi… rekao bi razborit čovek dok posmatra predsednika države i eksponenta vlasti kako svojski radi na........
© Danas
