Rasprostranjeno seksualno zlostavljanje životinja u Indiji
Kada je Purnima Motvani čula da je mače lutalica u nevolji, odmah je zakazala pregled kod veterinara.
Mače je bilo „vrlo slabo, uplašeno i očigledno je imalo jake bolove”, kaže ova aktivistkinja za ljudska prava koja živi u Mumbaju.
„Povrede su bile teške, i morali su dva puta da ga zašivaju”.
Veterinar je u izveštaju napisao da su povrede četvoromesečnog mačeta posledica „moguće bestijalnosti ili nasilne traume”.
Purnima je pretpostavljala ko je odgovoran, jer je komšija osobe koju poznaje video muškarca kako unosi mače u njegov dom, i kako kasnije uznemirenu životinju ostavlja napolju.
Odlučna da se krivac privede pravdi, Purnima je otišla u policiju, očekujući da će se protiv njega voditi postupak po kolonijalnom Zakonu o protivprirodnom bludu.
Taj zakon je za seksualno zlostavljanje životinja predviđao od 10 godina do doživotne zatvorske kazne.
Međutim, u julu 2024. godine, Indija je usvojila novi krivični zakonik, kojim su ukinute stare zakonske odredbe.
Umesto toga, Purnima je morala da se osloni na opšti Zakon o sprečavanju okrutnosti prema životinjama, kojim je maksimalnu predviđena kazna novčana globa od svega 50 rupija (oko 60 centi), a ako se prekršaj ponovi u roku od tri meseca, kazna može da se udvostruči.
Seksualno zlostavljanje životinja u Indiji se veoma malo prijavljuje, zbog čega je teško sagledati razmere ovog problema.
Takvi slučajevi obično dospevaju do policije samo kada postoji svedok ili snimak zlostavljanja, i kada ga prijave aktivisti za zaštitu prava životinja.
FIAPO, Savez indijskih organizacija za zaštitu prava životinja koji okuplja više od 200 članica, procenjuje da je seksualni element postojao u 83 od ukupno 1.000 slučajeva nasilja nad životinjama od 2010. do 2020. godine.
Ova procena se zasniva na informacijama objavljenim u medijima i podacima organizacija za zaštitu prava životinja.
Za dve trećine ovih slučajeva seksualnog zlostavljanja nisu podnete prijave policiji.
Prema podacima Nacionalnog biroa za evidenciju krivičnih dela (NCRB), od 2019. do 2022. godine zabeleženo je oko 1.000 slučajeva........
© Danas
