Ostaci rimskih vojnih utvrđenja na istoku Hrvatske
Na strmim obroncima Dunava, u naselju Mohovo, nadomak Iloka, najistočnijeg hrvatskog grada, arheolozi su posle višegodišnjih istraživanja naišli na neočekivani prizor.
Nalazi su im potvrdili da je reč o ostacima drvene, glomazne rimske vojne osmatračnice koja odoleva vekovima.
Rimsko carstvo se na vrhuncu, u drugom veku nove ere, prostiralo od britanske atlantske obale i Mesopotamije na istoku do severne Afrike.
Iskopine u malom hrvatskom mestu verovatno su nastale u periodu između prvog i četvrtog veka nove ere kada su Rimljani vladali i ovim prostorima, objašnjava Marko Dizdar sa zagrebačkog Instituta za arheologiju.
„Nije bilo poznato da su čuvale granicu carstva (limes) i u ovom delu Panonije – zato je ovo otkriće jedinstveno“, dodaje za BBC na srpskom.
Rimljani su latinskom rečju limes nazivali granicu poseda ili put između dva polja, a potom su istim izrazom nazivali graničnu liniju pod vojnim nadzorom.
To je obuhvatalo sve vojne građevine: od legijskih logora, osmatračnica, mostova do prometnih puteva duž nekadašnje granice Rimskog carstva.
Limes je bio u obliku bedema, nasipa i jama, a nekada je bio postavljen u zaleđu prirodnih prepreka poput obala reka.
Ovaj vid odbrane uspostavio je car Avgust (27. godine pre nove ere -14. godine nove ere), a car Hadrijan (117.-138.) je te granice čvrsto utvrdio, izgradivši zid koji je delio........
© Danas
