menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Ваня Григорова

10 6
yesterday

"24 часа" в мейла ти. Разберете големите новини от последното денонощие накуп

Месеци предупреждавахме за стачката в транспорта, но всички съветници бяха: “Нищо не чувам, чорапа си обувам”, казва общинската съветничка от групата на "БСП за България"

Още акценти от интервюто:

  • Ако и метрото беше спряло, за два часа щеше да има решение. Изненада ме, че вместо това те пуснаха допълнителни влакове и обезсилиха стачката
  • На ден четирите транспортни дружества пропускат около 1,5 млн. приходи
  • Ходът на кмета да обяви първия ден на стачката за неучебен, беше правилен
  • Понякога в групата на БСП има неразбиране на позициите ми, но те не са били част от синдикална организация

- Г-жо Григорова, стачката в транспорта уж приключи, но синдикатите вече искат разговори за догодина и плашат с нови протести, ако заплатите им не се вдигнат с 500 лв. Излиза, че точката на този казус не е сложена, така ли?

- Нормално е всяка година синдикатите във всички сектори да искат увеличение на заплатите, но за следващата преговорите ще се водят от края на тази и началото на 2026-а. А и трябва да е ясно дали ще влезем в еврозоната, или не.

Към момента въпросът е почти приключен. Финалът ще е на 29 май на сесията на СОС, когато трябва да се приеме икономическата рамка на транспорта. И заявленията на по-голямата част от общинските съветници са, че ще подкрепят 300 лева увеличение на всички работещи в 4-те дружества на градския транспорт.

- Защо трябваше да се стига до намеса на държавата, което сега предизвиква толкова много политически спорове и в парламента? Наистина ли няма пари в общината, че се наложи правителството да разреши кризата в София?

- Можеше да не се стига до намеса на държавата, но малко по-трудно щеше да бъде на кмета Терзиев да удовлетвори исканията на транспортните работници. Той неслучайно още миналата седмица каза, че е необходим допълнителен транш от държавния бюджет, но тогава МФ го отряза. 

И други неща могат да се направят, ако търсим откъде да бъдат взети средства за това увеличение на заплатите. Има 17 млн. допълнително от държавния бюджет не от вчера, а още от приемането му. И то е следствие на преговорите, които синдикатите са водили с правителството. От 89 млн. за 2024 г. държавната субсидия за столичния градски транспорт за 2025 г. е 106 милиона. Сега има и още едни 15 млн. от понеделник. Има и обещание парите за охрана на метрото да бъдат преведени на Столичната община от държавния бюджет, което ще я облекчи с още 19-20 млн. лв. 

Но същевременно общината е некоректен платец към собствените си търговски дружества - от няколко месеца не изплаща 5 млн. лв. на Центъра за градска мобилност, събрани от фишове за нерегламентирано паркиране. Трябва да се изплатят и около 1,1 млн. на месец на дружествата от градския транспорт за бонусите, които бяха приети миналата година. Кметът Терзиев повтаряше, че са увеличили с 15% възнагражденията и са въвели бонус в авто- и електротранспорта. Само че от октомври насам СО не е платила и стотинка към двете дружества за бонусите. И аз мога да разпиша много неща на хартия, но да не отговарям финансово за осъществяването им. Това прави Терзиев. Така че да не се правят, че тези техни задължения не съществуват.

Но нека си кажем - от месец и половина те бяха наясно с риска да има стачка в транспорта. Колегата Кирилов каза на сесия, че на 14 май спират. Никаква реакция, те просто излязоха от залата. Когато миналия понеделник аз призовах съветниците да се намесят, след като Терзиев не успява да се справи - защото ще се стигне до блокаж на София, те просто си замълчаха. Не вярваха, че ще се случи. И тук говоря за всички общински съветници. Това е тотално нехайство. Месеци наред повтаряха: “Нищо не чувам, чорапа си обувам”. И в един момент всички бяха много “изненадани”. Няма защо да се изненадвате.

Изненадващото е това, че работниците успяха да устоят въпреки всички провокации. Този път се бяха хванали заедно и въобще не позволиха някой да ги раздели дали по отношение на длъжности, или по отношение на дружества. Видяхме един обединен сектор.

- Знаете ли колко струва стачката?

- На ден четирите дружества пропускат приходи около 1,5 млн. лв. Само електротранспортът губи по 440-450 хил. лв. ежедневно.

- Кметът обяви, че ще търси начин на протестиращите дружества да бъдат удържани средства за периода на блокадата. Възможно ли е това?

- Той очевидно ще иска да го прокара, след като го говори вече няколко пъти доста упорито. Само че трябва да докаже, че шофьорите не са искали да работят. По същество те си бяха на работа, в готовност, взимаха си пътните листа, а такива, които не бяха на работа, блокираха входовете. Така беше през тези 6 дни. Сервизните работници си работеха, администрацията също. Има ежедневни отчети колко автобуса са поправени, на колко са им сменени филтри, масла и т.н. Има включително снимки как служители мият прозорци по време на блокажа. Така че г-н Терзиев много ще трябва да се потруди, за да докаже, че хората не са били на работните си места и не са искали да работят.

- Стана ясно, че заплатите на транспортните работници всъщност не са толкова ниски.

- Основната заплата на един водач е 2105 лева. Всичко останало е т.нар. клас за прослужено време, извънреден труд или бонус - плащат им се между 3 и 14 стотинки на километър пробег. Колкото повече работиш, толкова повече ще получиш. Видях фиш с извънреден труд до 94 часа - повече от половин месец допълнително. Тези хора са като батмани и някак успяват да покрият целия недостиг, особено в автотранспорта, където ситуацията е най-тежка. Така че въпросните бонуси са за сметка на тяхното здраве и повишаващия се риск както за тях, така и за пътниците и всички останали участници в движението в София.

- Покрай тази блокада обаче все по-отчетливи стават гласовете на недоволни от шофьорите пътници - от отношението и поведението им. Искат вдигане на заплатите, а не дават достатъчно от себе си...

- А нима не се е случвало и обратното? Например пътник да отиде до шофьора и да поиска да слезе веднага, нищо че няма спирка. И при отказ от шофьора, защото там няма спирка и не е позволено, да излее горещото си кафе върху него.

- Това звучи абсурдно и вероятно е единичен случай, докато лошото поведение на шофьорите и дори пушенето в кабината са често срещани. Както и спирането преди или след спирките, далече от бордюра и често в локви.

- Как можем да го измерим? По отношение на спирането - за съжаление, макар че няколко пъти е правена кампания водачите на автомобили да не спират по спирките, те често го правят. И превозните средства на градския транспорт просто няма къде да спрат, нашите шофьори често повдигат този въпрос.

Колкото до пушенето в кабината - разписанията са направени така, че често те дори нямат време на последната спирка да спрат и да отидат до тоалетна. И трябва да ядат, да пушат, да пият вода, всичко вътре в кабината. Попитах един от служителите, които оформят разписанията, защо има случаи да се залага за 1 минута транспортното средство да стигне от една спирка до друга, да слязат хората и да се качат нови пътници. Каза ми, че до миналата година са били 13 превозни средства по тази линия, а сега са 8. Шофьорите трябва да карат по-бързо, за да могат да компенсират недостига от 5 превозни средства.

- Как може да бъдат компенсирани гражданите с карти за градски транспорт........

© 24 Часа