menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Zašto je Tramp izneverio svoje glasače?

13 1
tuesday

Ovo je vrlo neobičan trenutak za Trampovu administraciju i njegove pristalice iz MAGA pokreta. Ne mislim tu na skandal povezan sa Džefrijem Epstinom, koji je naveo bar neke članove ovog čudnog političkog kulta da preispitaju svoju slepu odanost jednom duboko problematičnom lideru. Umesto toga, mislim na nedavne promene u Trampovoj spoljnoj politici, koje predstavljaju jasan otklon od stavova koje je zauzimao u prošlosti.

Umesto da sklopi dogovor sa predsednikom Vladimirom Putinom i okonča rat u Ukrajini „za 24 časa“, kao što je obećavao tokom kampanje 2024. godine, ili da trajno obustavi svu američku pomoć Ukrajini, Tramp sada obećava da će Kijevu poslati još više vojne podrške, pa je čak ohrabrio ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da direktno napadne Moskvu (savet koji je povukao nakon što je priča izbila u javnost).

Iako ne obećava nivo podrške kakav je postojao za vreme Bajdenove administracije, ova promena je ipak upečatljiva i izazvala je oštre kritike od strane nekada vernih MAGA pristalica, kao što su vatrena kongresmenka Merdžori Tejlor Grin i bivši Trampov savetnik Stiv Benon.

Slično tome, umesto da se distancira od Evrope i oštro okrene ka Aziji – što su zvaničnici poput zamenika ministra odbrane Elbridža Kolbija odavno zagovarali – Tramp je nedavno pokazao iznenađujuću naklonost prema NATO-u. Ni Bliski istok ne napušta: dozvoljava Izraelu da radi šta god poželi (kao što su radili i njegovi prethodnici). Dodatno je prošlog meseca, na zahtev Izraela, ušao u rat protiv Irana, naredivši američkim snagama da bombarduju tu zemlju u neuspelom pokušaju uništavanja njihovog nuklearnog programa.

Neokonzervativci koji nikada nisu podržavali Trampa, poput Bila Kristola, bili su, naravno, oduševljeni. Ali njegovi nekadašnji obožavaoci, poput Tekera Karlsona, ostali su potpuno razočarani. Tramp je, na koncu, dozvolio i kompaniji „Nvidia“ da nastavi prodaju naprednih čipova Kini, što sugeriše da se povlači iz ranijih napora da ograniči tehnološki napredak Pekinga putem izvoznih kontrola.

Ne tvrdim, pritom, da je Tramp postao nov čovek. I dalje je privržen svome ekonomski neutemeljenom trgovinskom ratu, i dalje podriva odnose sa ključnim saveznicima koji su Sjedinjenim Državama neophodni za održavanje ravnoteže prema Kini, i dalje vodi zaprepašćujuće nerazumnu kampanju slabljenja američke naučne zajednice, nekada vodeće u svetu, kao i napada na najprestižnije univerzitete.

Kineski lideri verovatno trljaju ruke od zadovoljstva: u epohi u kojoj su naučna i tehnološka superiornost ključ svetske moći, Trampova administracija vodi politiku jednostranog razoružavanja.

Neokonzervativci koji nikada nisu podržavali Trampa bili su oduševljeni bombardovanjem Irana

Tramp takođe nastavlja da vodi lične osvetničke kampanje protiv onih........

© Нови Стандард