menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Емил Димитров-Ревизоро, пред „Труд news”: Черноморието ни е пред риск от воден режим

8 15
26.08.2024

Водата отива безконтролно във ВЕЦ-ове на олигарси и партийни деятели

Всички язовири в България през последните три години бяха източвани системно

Преди три години оставихме всички язовири пълни не за да произвеждат ток и да дават на частните ВЕЦ-ове, а за да ги има като национален ресурс, обяви преди дни бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров – Ревизоро. Защо стотици населени места се оказаха без вода и как може да бъде решен въпроса с питейната вода у нас – разговаряме с Емил Димитров за най-големите предизвикателства пред сектора. Ревизоро отправя критики към служебните правителства през последните три години, които са разхищавали водата, вместо да предвидят необходимостта от резерви в язовирите.

- Господин Димитров, над 230 населени места в момента са на воден режим в България и в регионалното министерство се проведе среща с представители на екоминистерството, на икономиката, на енергетиката, но освен сухите месеци без дъжд и екстремните температури през това лято, не чухме други причини за безводието. Защо хиляди българи са без вода?
- Сушата и климатичните промени са причина за безводието, казаха четирима министри преди дни и обявиха, че ще правят Национален координационен център, който да координира ситуацията. Точно такъв Национален координационен център направих докато бях министър на околната среда и водите, лично премиерът Борисов тогава го откри, всички медии го отразихте, но в първия си работен ден тогавашното служебното правителство спря центъра, компютрите, камерите угаснаха и до ден днешен е така. Сега ще правят нов координационен център, но просто не трябваше да закриват направения от нас. Ако обаче климатичните промени са виновни, защо тогава през последните три години се източват язовирите? Защо се дава вода за производство на ток зимата, когато още язовирът не е пълен и не се знае колко вода ще дойде? От язовир трябва така да даваш водата, че да остане и за догодина, защото не знаеш ще има ли дъжд или няма да има. Управляващите знаят, че е суша, защо тогава са давали водата? Ако в края на тази година вали много, няма да имаме много голяма водна криза. Ако не вали много, вали недостатъчно или изобщо не вали, тези хора в министерствата трябва да кажат, защо като знаят, че има климатични промени, са харчили водата и язовирите са празни.

- Имате предвид, че въпреки сушата, вода е давана към ВЕЦ-овете за производство на електроенергия?
- Да. Точно така.

- Все повече общини призовават да се правят сондажи за вода, за да се решат проблемите с питейната вода – това ли е бъдещето?
- Нещо, което е много важно – всеки започва да говори за дълбоки сондажи, но имайте предвид, че тези дълбоки сондажи на подземни води, всъщност са бъдещето на нашите деца, това не е нашата вода, която да ползваме днес и сега и не трябва да я харчим, трябва да я оставим за тях. Не може сега да замърсим и водата за нашите деца. Другото, което е важно да се знае, е че много от повърхностните водоизточници към ВиК мрежата наистина пресъхват и им спадат нивата. Това рано или късно ще доведе до желанието всички, които имат възможност, да се включат към сега........

© Труд


Get it on Google Play