Oni nikada ne bi dopustili Bonske ovlasti u svojoj zemlji a nametnuli su ih nama. Tko su Oni?
Možda najveća ironija međunarodne politike u Bosni i Hercegovini leži u činjenici da zemlje članice Vijeća za implementaciju mira (PIC), koje podržavaju Bonske ovlasti Visokog predstavnika, nikada ne bi dopustile da slične ovlasti budu primijenjene u njihovim vlastitim državama. Zamislite da netko u Washingtonu, Moskvi, Berlinu ili Parizu dobije ovlasti mijenjati ustav, nametati zakone i, povrh svega, štititi kontroverzne političare poput Jerke Lijanovića. To bi bilo potpuno nezamislivo, no upravo to se događa u Bosni i Hercegovini, a reakcije na takvo stanje, iako burne u pojedinim krugovima, čini se, ne dopiru do šire javnosti.
Amerikanci su poznati po svojoj duboko ukorijenjenoj ljubavi prema ustavu, a brojni intelektualci i političari, s obje strane političkog spektra, beskompromisno brane suverenitet Sjedinjenih Američkih Država. Zamislimo scenarij: netko iz međunarodne zajednice pokušava donijeti zakon u Washingtonu ili izravno mijenja ustav. Intelektualci poput Noama Chomskog ili Tucker Carlsona vjerojatno bi vrištali s vrhova brda kako bi obranili ustavne slobode. Prosvjedi bi se brzo organizirali, a televizijski ekrani bili bi preplavljeni uživo prijenosima bijesnih građana.
U Rusiji, gdje je nacionalna suverenost gotovo sveta, svaka ideja o Bonskim ovlastima naišla bi na žestok otpor. Aleksandar Dugin bi u svom poznatom stilu filozofski obradio povijesne i nacionalne temelje Rusije i zaključio kako bi bilo koja vrsta stranog uplitanja predstavljala prijetnju ruskom suverenitetu. Zamislimo da Visoki predstavnik odluči intervenirati u ruski ustav i promijeniti nekoliko zakona. Bi li Putin to dopustio? Naravno da ne. A ni ruski narod, poznat po ponosu i tvrdoglavoj borbi za svoju zemlju, ne bi mirno gledao takav scenarij.
Njemačka, s dugom tradicijom pravne države i ustavne demokracije, nikada ne bi dopustila da stranac mijenja njihove zakone ili ustav. Njemački pravnici poput Hansa Kelsena zasigurno bi branili čvrstu strukturu vladavine prava, a njemački mediji bi s pravom postavili pitanje: Tko je dao pravo nekom stranom predstavniku da ulazi u........
© Poskok
visit website