Što se tiče RTS-a, on ne može pasti, jer je već odavno pao
Miting održan povodom osnivanja Pokreta za narod i demokratiju doživeo je, kao što je poznato, potpuni krah. Naime, na njemu se okupilo oko 55.000 osoba, što je bilo daleko ispod očekivanja glavnog promotera ovog događaja koji je najavljivao da će to biti najmasovniji skup koji je ikada održan u Srbiji.
Suma sumarum: na taj skup je došlo oko 10 puta manje ljudi nego na onaj od 15. marta koji su prethodno zakazali studenti. Ta činjenica je opipljiv, neoboriv dokaz da postojeći režim ima zanemarljivu podršku u biračkom telu. Ovu konstataciju potvrđuje i nedavno istraživanje javnog mnenja koje je izvršio Institut za društvene nauke. Prema njemu, rejting vladajuće koalicije kreće od 6 do 7 odsto.
Samo preimenovanje stare koalicije u Pokret za narod i državu nije moglo prikriti činjenicu da je tu reč samo o nominalnoj promeni, tj. da će ideološki program tog pokreta zapravo biti nastavak onog prethodnog, samo u još otvorenijem i oštrijem vidu.
Njegovu srž će i dalje predstavljati “demokratija bez naroda” kao pretpostavka države bez vladavine prava, koja počiva na logici tzv. decizionizma, tj. na uzdizanju hirovite i kapriciozne volje vlastodršca na nivo nespornih naredbi i zakona.
U konceptu “demokratije bez naroda”, građanima se oduzima status izvornih nosilaca suverenosti čime se otvara prostor za ustoličenje suverena i diktatora oličenog u jednoj ličnosti koja nije ni pod čijom kontrolom, već koja sve drugo kontroliše (sve tri grane vlasti, medije itd.)
Čuveni nemački pravnik, Karl Šmit izlagao je radikalnoj kritici parlamentarne stranke proskribujući ih........
© Danas
