menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Pitanje delovanja opozicije: Mogu li da se dogovore o zajedničkoj listi i nastupu na izborima?

12 26
01.06.2025

Protesti, plenumi, zborovi, blokade, zahtevi – svi oblici neposredne demokratije i građanske neposlušnosti traju već mesecima.

Studenti su u centru pažnje, pametni su, dovitljivi, daju ozbiljne i odgovorne izjave, njihov pokret je depersonalizovan, nema liderstva, nema pojedinačnog isticanja, ali ima istrajnosti i spremnosti da se podnese žrtva.

Postali su glavni akteri dugo željenih i očekivanih promena pa dobijaju aplauze, pohvale i sve artikulisaniju spremnost svih ostalih oponenata režimu da se njima, studentima, preda zajednička sudbina u ruke. Jel to realno?

Ostali društveni i politički akteri povukli su se na rezervne položaje pa sa udobne distance procenjuju šta je dobro, a šta ne u studentskim zahtevima.

Tek se tu i tamo čuju bojažljiva razmišljanja da možda sve predugo traje, da je 15. mart bio sjajan, ali nije doneo očekivano, da studneti, ali i profesori, neće moći još dugo, jer će jedni verovatno izgubiti godinu, a drugi su već ugrozili sopstvenu egzistenciju, a rezultat može da bude urušavanje državnih univerziteta, što režim i priželjkuje, jer ne može da ih kontroliše.

Studenti su već postigli mnogo: ohrabrili građane i izvukli ih iz letargije, oterali sa vlasti Vesića, Momirovića, Draganu Sotirovski, smenili Vučevića, inicirali razotkrivanje raznih koruptivnih radnji, podstakli sudske procese, uzdrmali pravosuđe i celokupnu vlast, probudili univerzitet, podstakli solidarnost, stigli do Brisela i Strazbura. Pravili su i greške, što je neminovno kad želje, zahtevi, stremljenja, traju predugo bez konačnog epiloga.

Neki su predlagali prelaznu vladu, neki bili protiv, onda su blokirajući RTS tražili obnavljanje izbora članova Saveta REM-a ili ukidanje javnog servisa, što nije baš promišljen zahtev. Zatim su odusatali od gašenja RTS-a, a ostali pri zahtevu za izbor Saveta regulatora elektronskih medija, ali ubrzo zatražili raspuštanje skupštine, bez koje tog izbora nema.

Ne može im se zameriti, sem što u nekim od zahteva, uprkos distanciranosti od oficijelne opozicije, može da se uoči izvesan uticaj stranaka u pogledu ciljeva koje one same nisu uspele da ostvare.

Sada je aktuelan zahtev za vanrednim izborima. To jeste izvesna naznaka da se u poimanju........

© Danas