Българска експедиция открива човешки живот на над 5000 години насред пустинята Сахара
Само преди седмица съобщих голямата новина – към сърцето на пустинята Сахара тръгва българска експедиция. Ще припомня, че става дума за инициатива на Explorers Club Bulgaria, който е част от едноименния най-стар в света „Клуб на изследователите". Той бе основан в началото на 2024 г. с усилията на декана на Геолого-географския факултет на Софийския университет проф. Климент Найденов и на невероятната пътешественичка Северина Маркова. В клуба участват известни географи и археолози - изследователи на историята на човешката цивилизация. Те са обединени от страстта към пътешествия в далечни земи, от желанието да търсят и откриват нови светове. Сред тях имам своето скромно място и аз.
Нашата експедиция бе насочена към далечния и непознат Алжир, където се намират останките на уникални римски градове като Типаза, Джамила, Тимгад, Тебеса и др. Аз ще разказвам тепърва за невероятната архитектура и красиви мозайки, които са запазени в тях. Тук обаче ще споделя за резултата от главната цел на това научно пътуване. За пръв път български учени се докоснаха до тайнствените рисунки от Тасили н'Анджер – една от най-големите загадки на древния свят.
Вече разказах за експедицията на френския учен Анри Лот, който в продължение на година и половина през 1956-1957 г. изследва със своя екип и после публикува стотици изображения на тайнствена човешка цивилизация, обитавала Сахара хилядолетия преди тя да стане пустиня. Той проучва детайлно голямото и изключително труднодостъпно плато в близост до оазиса Джанет в самия център на пустинята. Французинът достига до извода, че те са направени в различни стилове и принадлежат към различни хронологически периоди. Най-ранните са петроглифи, изпълнени в натуралистичен маниер и датират в периода 6000-3000 г. пр. Хр. Това са предимно........
© 24 Часа
visit website