menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

(POGLED) Klara Napast, učiteljica: Zakaj se vse bolj tresejo zidovi šol (in družbe)

29 42
08.04.2025

V zadnjem času se ob porastu nasilja med mladimi najprej s prstom kaže na družbena omrežja. TikTok, Instagram ter viralni izzivi so vsekakor del sodobne slike otroštva in odraščanja. A čeprav je vpliv teh platform nesporen, bi bilo poenostavljeno, če bi samo v njih iskali glavni razlog za vse bolj zaskrbljujoče vedenje otrok in najstnikov.

Resnica je bolj kompleksna. Morda celo neprijetna. Odgovornost za nastalo stanje nosimo odrasli – starši, šola, sistem. Že od rojstva (svoje) otroke zavijamo v vato. Pazimo, da jim nič ne manjka, da se ne soočijo s frustracijo, da ne začutijo odpora. Vse mora biti "mehko" – prehod v šolo, odnosi, učne vsebine. Šola mora biti prijazna, otrok pa vedno "v stiku s sabo". Pri vsakem naporu, konfliktu ali porazu takoj priskočijo na pomoč odrasli: starši, pa tudi učitelji. Otroci ne rešujejo več težav, ker jim tega niti ne dovolimo. In ko pridejo v stik z realnostjo, ki ni vedno po meri posameznika, se zlomijo ali reagirajo z agresijo.

Frustracija ni nekaj, čemur bi se morali izogibati za vsako ceno. Je osnovno orodje, prek katerega otrok gradi notranjo trdnost. Ko nekaj ne gre po načrtih, ko ne dobi vsega takoj, ko mora počakati ali si nekaj zaslužiti – takrat se........

© Večer