Ще се превърне ли Сърбия в минната колония на Европа?
Европейският съюз заложи стратегически на литиевите залежи на Сърбия, за да подкрепи амбициозния си преход към електрически превозни средства. Вместо това обаче се сблъска с мръсна политика и мощна екологична съпротива, която не само отрови отношенията между Белград и Брюксел, но и засенчи стремежите на страната да се присъедини към Общността, пише в свой анализ "Политико"
Литиевото находище Ядар в Сърбия се смята за едно от най-богатите в Европа - потенциално достатъчно, за да захрани производството на един милион електромобила и да покрие до една четвърт от нуждите на континента. Това поставя мината в центъра на усилията на ЕС за осигуряване на стратегически ресурси, необходими за прехода към икономика, свободна от изкопаеми горива.
Не е изненадващо, че добивният проект, разработен от глобалния минен гигант Rio Tinto, може да получи ключова подкрепа от Брюксел по линия на Закона за критичните суровини (CRMA), чиято цел е да намали зависимостта на ЕС от Китай при доставките на жизненоважни ресурси.
Но ожесточената съпротива от страна на сръбските граждани - мотивирана от тревоги за околната среда и обвинения в корупция и клиентелизъм към политическите елити - поставя под заплаха не само проекта, но и цялостната подкрепа за евроинтеграцията, която към момента се колебае около 40%.
"Ако ЕС реши да застане зад Ядар, това ще изпрати послание, че икономическите интереси надделяват над основните ценности на Съюза - с потенциално драматични последици за Сърбия и региона", казва Александър Маткович, изследовател и организатор на протестите срещу проекта, базиран в Белград.
Движението срещу мината вече е част от по-широка вълна на антиправителствено недоволство в Сърбия. Напрежението ескалира допълнително след излъчването на документален филм, създаден от металург, който подкрепя проекта и спорно определя опонентите........
© news.bg
