Тръмп по-скоро ще погребе глобализацията, отколкото да вземе Нобел за мир
Той беше един от архитектите на американските санкции срещу Иран, които принудиха Техеран да подпише ядреното споразумение през 2015 г. Но и на първите санкции срещу Русия през 2014 г. след анексирането на Крим. Бивш дипломат в Държавния департамент, Министерството на отбраната и Министерството на финансите, Едуард Фишман стана свидетел от фронтовата линия на зората на една нова епоха: ерата на глобалната икономическа война. От своя опит и стотици интервюта той е създал завладяваща книга: "Задушни точки: Американската мощ в ерата на икономическата война", или как САЩ усъвършенстваха своите икономически оръжия, за да изградят своята мощ. "Сега, с едно драсване на химикалката, американският президент може да наложи икономически санкции, много по-тежки от блокадите и ембаргото от миналото", пише той. Противниците и съюзниците на Вашингтон си взеха поуки от това.
"Глобализацията е мъртва", твърди Едуард Фишман в интервю за френския вестник L'Express. "Вече никой не вярва, че търговските отношения между страните винаги са печеливши. Особено Доналд Тръмп, който води мащабна търговска война с прекомерни мита. Опасна ескалация, според дипломата. "Историята показва, че когато държавите не могат да придобият пазари и ресурси в чужбина чрез търговия, те се изкушават да ги завладеят чрез империализма."
L"EXPRESS: Какво е новото в икономическата война на 21-ви век?
ЕДУАРД ФИШМАН: Икономическата война е стара колкото света. От древна Гърция до континенталната блокада на Наполеон, която попречи на навлизането на британски стоки в неговата империя. Това, което е ново, са "задушните точки" в глобалната икономика: ключът към геополитическoто влияние днес се крие в контрола на няколко критични възела, над които определени държави заемат доминираща позиция. Те упражняват изключително влияние, защото могат да забранят достъпа до други страни и да опустошат техните икономики. Щатският долар със сигурност е най-мощното от тези оръжия. Но повечето от тези "нервни точки" са се образували почти случайно.
L"EXPRESS: С изключение на петродолара, чието раждане описвате в тайна сделка, подписана в саудитския град Джеда през юли 1974 г....
Е. ФИШМАН: От "енергийния цар" на Никсън, Уилям Саймън, в разгара на петролната криза. Съединените щати бяха под арабско ембарго като отмъщение за войната Йом Кипур. Цените на бензиностанциите в САЩ скочиха. Уилям Саймън сключи сделка със саудитците: в замяна на американска военна помощ и продължаващи покупки на петрол, Кралството ще инвестира петролните пари в държавни облигации на САЩ. Саймън беше осигурил ангажимент от чуждо правителство да финансира дефицитите на Америка.
L"EXPRESS: Какво тласна Америка към "нова ера" на икономическа война?
Е. ФИШМАН: Конфронтацията с Иран беше повратна точка. Когато Джордж У. Буш беше преизбран през 2004 г., Иран беше основен приоритет за националната сигурност на Съединените щати поради мащабната ядрена програма на страната. Иран обогати уран и плутоний, имаше ракетна програма и съоръжения, заровени на десетки метри под земята. Идването на власт на Махмуд Ахмадинеджад, който заплаши да "изтрие Израел от лицето на земята", промени ситуацията. През лятото на 2005 г. Джордж У. Буш е в безизходица: две години по-рано той нахлу в Ирак под предлог, че Саддам Хюсеин има ядрени оръжия, които никога не са съществували. И сега съседът на Ирак, много по-голяма и по-могъща държава, има истинска програма за ядрени оръжия. Съединените щати вече имат войски в Ирак и Афганистан и нямат желание за нова война в Близкия изток. Но има дълбоко вкоренен страх, че Иран ще се сдобие с ядрени оръжия и ще ги предаде на някоя терористична група като ал-Кайда, Хамас или Хизбулла - не ни делеше много време от атаките на 11 септември. Джордж Буш обаче не вярва в ефективността на санкциите. По същото време беше създаден нов отдел на Министерството на финансите, ръководен от Стюарт Лийви, първият заместник-държавен секретар по въпросите на тероризма и финансовото........
© news.bg
