menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Днешните пенсии може да се окажат най-щедрите до 2070 г.

14 9
30.08.2024

Днешните пенсионери получават най-високите пенсии (спрямо заплатите), откакто стартира тристълбовата система през 2002 г. Лошата новина обаче е, че сегашният пик може да не бъде надминат чак до 2070 г., което означава, че поколения бъдещи пенсионери може да не догонят стандарта на днешните (колкото и незавиден да е той, б. р.). Това става ясно от новия Актюерски доклад на НОИ от 2024 г. Документът обобщава прогнозите за развитието на българската пенсионна система до 2070 г. и е първият след 2019 г., тоест след пандемията от Covid-19 и последвалата вълна на резки покачвания на разходите за пенсии от първия стълб. Неговата основна констатация е, че перспективите пред дългосрочното финансово състояние на първия стълб на пенсионната система са се влошили в сравнение с 2019 г.

Според дългосрочните прогнози щедростта на пенсионната система ще намалява, директно заявява осигурителният институт. Това означава, че не е невъзможно сегашните пенсионери да се окажат "по-богати" от няколко поколения напред. Допусканията на НОИ са на базата на действащото законодателство и не изключват нови вълни на популистки политически интервенции върху системата, с които пенсиите да се вдигат без връзка с осигурителния принос. Но, от друга страна, подобни кампании ще стават все по-трудни за реализация, защото дотацията от бюджета за пенсии вече расте като снежна топка и ще става все по-невъзможно да се финансира. За последните пет години бюджетният трансфер за НОИ се е увеличил от 3.9 млрд. лв. на 10.2 млрд. лв., става ясно от Актюерския доклад.

Щедростта на пенсионната система, тоест адекватността на пенсиите се измерва чрез т. н. коефициент на заместване. Това е размерът на средната пенсия спрямо средния осигурителен доход (тоест спрямо заплатата, върху която човек се осигурява). Брутният коефициент на заместване (пенсията спрямо дохода преди данъци) е бил 55% през 2023 г., което е най-високата му стойност до момента, ако се съди по отчетите на НОИ след 2002 г. За сравнение, през 2019 г. той е бил драматично нисък - едва 38.8%. През 2010 г. нивото му е било 46.19%, а през 2015 г. - 45%.

Източник: НОИ, Актюерски доклад 2024 г.

Очакванията на НОИ са през следващите няколко години показателят да достигне и дори да надхвърли 56%, като това ще са и най-високите му стойности за целия разглеждан период (до 2070 г.), пише в доклада.

Още по темата

Ако пък сметнем всичко нетно (защото пенсията е необлагаем доход, б. р.), излиза, че през 2023 г. средният пенсионер е получавал под формата на пенсия 69.9% от чистия доход (без данъци и осигуровки, б. р.) на средния работещ, което е доста добро постижение откъм адекватност на пенсиите.

След пика на "високите" пенсии, който се очаква през 2026 г.-2027 г., брутният коефициент на........

© Mediapool


Get it on Google Play