menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Javni potniški promet invalidom pogosto nedostopen

7 1
13.02.2025

Krovni protidiskriminacijski zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki velja že od leta 2010, je za primerno prilagoditev obstoječih objektov v javni rabi postavil dolg, 15-letni rok, ki se izteče letos. Kot smo v Dnevniku že opozorili, veliko objektov še vedno ni prilagojenih in do roka tudi ne bodo.

Dostopnost pa je še vedno pomanjkljiva tudi v javnem potniškem prometu, čeprav se 15-letni zakonski rok za prilagoditev železniškega prometa prav tako izteče letos, rok za prilagoditev avtobusov pa se je iztekel že pred petimi leti.

»Prevečkrat si zatiskamo oči, češ, saj v javnem potniškem prometu ni invalidov. Seveda jih ni, ko pa jim je javni potniški promet v veliki večini nedostopen,« pravijo v Nacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Kritični so predvsem
do stanja v medkrajevnem avtobusnem potniškem prometu in železniškem prometu.

94 odstotkov mestnih avtobusov LPP je trenutno opremljenih s klančinami, ki osebam na vozičkih omogočajo varen in enostaven vstop v avtobus oziroma izstop iz njega.

»Gibalno ovirani danes nimamo niti ene medkrajevne avtobusne povezave med večjimi kraji v Sloveniji in smo tako pogosto prepuščeni lastni iznajdljivosti,« opozarja Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije. Po njegovih podatkih so v Sloveniji vsega trije ustrezni avtobusi, ki bi lahko vozili na medkrajevnih progah, a služijo kot izletniški – potovalni avtobusi.

V invalidskih organizacijah so kritični, da razpisi za podelitev novih koncesij za izvajanje medkrajevnega avtobusnega linijskega potniškega prometa niso vsebovali zahtev v zvezi s prilagojenostjo avtobusov pri pomlajevanju voznega parka. Opozarjajo, da morajo biti hkrati razporedi voženj napisani v dovolj veliki pisavi, upoštevajoč tudi dejavnik kontrastov. Prav tako morajo biti vozni redi v digitalni obliki in aplikacijah dostopni za branje za slepe in slabovidne potnike ter oblikovani v lahkem branju za potnike z motnjo v duševnem razvoju.

V Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) odgovarjajo, da je........

© Dnevnik