Odmevi stroke po trpinčenju otrok na Ptuju
Klofutanje, brcanje, zmerjanje, kričanje, grožnje in posmeh so kruta realnost dveh nedavnih posnetkov medvrstniškega nasilja na območju Ptuja. Pred dnevi sta se kot požar razširila po spletu: prvi posnetek prikazuje skupino mladoletnikov na ulici, ki se fizično in verbalno znašajo nad svojim sovrstnikom in ga med njegovim klečanjem brezkompromisno tepejo, brcajo in ponižujejo, drugi posnetek razkriva domnevno iste storilce, ki žrtev napadajo v nekem ptujskem podhodu.
Policija je seznanjena z obema in preiskuje sum kaznivih dejanj nasilništva in neupravičenega slikovnega snemanja, v preiskavo pa so poleg šol, ki jih obiskujejo domnevni storilci, vključeni tudi centri za socialno delo in starši nasilnežev. Ti se do zdaj še niso uradno odzvali na grozljivo dejanje svojih otrok.
Glede krutega obnašanja mladostnikov se še vedno poraja precej pomembnih vprašanj, že zdaj pa je jasno, da otroci, ki so mlajši od 14 let, za svoja neprimerna dejanja po veljavni slovenski zakonodaji ne bodo kazensko odgovorni in jo bodo po vsej verjetnosti odnesli le z obravnavo na centru za socialno delo.
Najučinkovitejši vzgojni ukrep – vključitev v družbenokoristno delo
Spomladi lani so v organizaciji ministrstva za digitalno preobrazbo potekale okrogle mize na temo medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Stroka je takrat poudarila, da lahko spletno nasilje pusti na žrtvi več kratkotrajnih in dolgotrajnih posledic, tako fizičnih kot psihosocialnih: vpliva na zmanjšano samozavest, zaskrbljenost, jezo, strah, tesnobo, stisko, stres, občutek krivde in sramu, osamljenost, izločenost, pojav telesnih težav, učni uspeh, povzroča travmatizacijo, težave z duševnim zdravjem, depresijo, vpliva na samopoškodbe ali celo samomor.
Med........
© Dnevnik
