menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Da bi bila prihodnost bolj naklonjena miru

22 1
25.04.2025

Razstavljeni predmeti so nosilci pomembnih zgodb, ki so ključno zaznamovale zgodovino mesta v času okupacije. Skozi desetletja so jih muzejski zbirki izročali posamezniki, od upornikov, borcev do nemih opazovalcev in tistih, ki so jim vojna leta zaznamovala otroštvo. Naslov razstave 1495 dni: Ljubljana med 2. svetovno vojno poudarja število dni, ko je bila Ljubljana ujeta v primež vojne, od konca katere letos mineva 80 let. Italijanska vojska je v Ljubljano vkorakala 11. aprila 1941 in jo zasedla brez odpora. Fašistična oblast je že s prvim dnem začela uvajati represijo in poitalijančevanje, pri čemer se je trudila svojo tiranijo zakriti z ustvarjanjem videza normalnosti. Ljubljano so obiskovali umetniki, politiki, ministri in fašistični funkcionarji, nizali so se nastopi rimske opere, s Kongresnega trga je mogoče slišati glasove najslavnejših italijanskih pevcev tistega časa z Beniaminom Giglijem na čelu, ki velja za enega najboljših tenoristov svoje generacije.

Blaž Vurnik, kustos razstave: Velik poseg v življenja ljudi je bil stalen strah pred tem, kaj se bo zgodilo. Ta strah in želja po tem, da se ljudje vrnejo domov sta bila stalno prisotna, to so ljudje vedno poudarjali.

Na drugi strani se je po radijskih frekvencah oglašal Radio Kričač (ki so ga Italijani utišali šele z odstranitvijo radijskih anten s streh), v ljudeh je tlel protiokupacijski sentiment, pripravljal se je odpor. Italijani so izvajali racije in iz ljubljanske pokrajine v koncentracijska........

© Dnevnik