Nad dodatke umetnikov z referendumom
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je včeraj določila 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Zbiranje podpisov se bo začelo 20. februarja, zadnji dan za njihovo zbiranje pa je 26. marec; za podporo zahtevi za referendum morajo pobudniki, torej poslanska skupina SDS, do takrat zbrati vsaj 40.000 podpisov. Če jim bo to uspelo, mora zatem državni zbor referendum razpisati v roku sedmih dni.
V SDS so nasprotovanje zakonu, ki je bil konec januarja z 51 glasovi za in 28 glasovi proti sprejet v državnem zboru, izrazili že pred časom – 6. februarja pa so vložili pobudo za razpis zakonodajnega referenduma, ki so jo podprli s približno 8700 podpisi. Kot napovedujejo, bodo potrebne podpise zbirali na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi na portalu e-uprava.
737.000 € je skupna letna višina dodatkov za izjemne umetniške dosežke, ki jih trenutno prejema nekaj več kot sto ljudi.
Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti sicer ureja pravico do dodatka, namenjenega le peščici umetnic in umetnikov, dobitnikov najvišjih nacionalnih priznanj, kot so Prešernove nagrade za življenjsko delo. Izredni dodatki k pokojninam obstajajo že zdaj, vendar jih za področje umetnosti še vedno določa zastareli ter pomanjkljivi zakon iz leta 1974; za nekatera druga področja, kot je šport, je bil zakon o tovrstnih dodatkih sprejet že leta 2017. Podobne priboljške pa dobivajo tudi posamezni znanstveniki ter druge zaslužne osebe, med njimi nekdanji predsedniki republike.
Kakor je znano, je državni zbor zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti sprejel pred dvema tednoma. Zgolj nekaj strani dolg dokument, ki ureja pravico do omenjenega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje oziroma dodelitev, pa nima lahke poti: že od vsega začetka mu je ostro nasprotovala parlamentarna opozicija, nato ga je bilo treba po odložilnem vetu državnega sveta v parlamentu ponovno potrditi, zdaj pa se utegne zgoditi, da bodo o njem odločali še volilci – SDS bo namreč prihodnji teden začela zbirati podpise za zakonodajni referendum, na katerem naj bi se o novi ureditvi........
© Dnevnik
