Otoška vlada rešuje domače jeklo z nacionalizacijo
Malokdaj se zgodi, da morajo britanski poslanci priti v parlament v soboto, skoraj nikoli pa med velikonočnimi ali božičnimi počitnicami. Laburistični premier Keir Starmer pa na koncu ni imel izbire. Pred jeklarno v kraju Scunthorpe je bila namreč v soboto zjutraj prava drama. Delavci so vodstvu fizično preprečili vstop v dele kompleksa, ker so se bali, da utegne vodstvo zaradi propada pogajanj med kitajskimi lastniki jeklarne iz podjetja Jingye in britansko vlado izklopiti plavže, kar bi lahko pomenilo konec delovanja edinega britanskega objekta, kjer še lahko neposredno proizvedejo jeklo »iz ničle«, torej ne le s predelavo, zaradi česar ima veliko strateško vrednost. In Starmer je moral ukrepati.
Zaradi poročil o »kršitvi miru« v jeklarni je posredovala policija, ki je vodilne može jeklarne prisilila, da so odšli. Aretirali niso nikogar, a ta drama je prepričljivo pokazala, kako razgrete so strasti na obeh straneh – med 2700 delavci, ki se bojijo za delovna mesta, in kitajskimi lastniki, ki trdijo, da jeklarna ni več finančno vzdržna (likvidna in solventna), in sicer zaradi težkih tržnih pogojev, novih ameriških carin na uvoz jekla ter višjih okoljskih stroškov.
Lastniki, kitajsko podjetje Jingye, so zato prenehali kupovati zadostne količine surovin za vzdrževanje plavžev,........
© Dnevnik
