Kralj Karel na skrivaj vabil ZDA?
Commonwealth, Skupnost narodov (sprva se je »neokolonialistično« imenovala Britanska skupnost narodov), tvorijo večinoma nekdanje britanske kolonije, zdaj neodvisne države, ki so se rojevale med razpadanjem globalnega britanskega imperija sredi dvajsetega stoletja. Pridružitev ZDA ne bila zgodovinsko nelogična, saj so bile te v preteklosti britanske kolonije.
Trinajst britanskih ameriških kolonij, takrat skupaj imenovane britanska Severna Amerika, je skupaj sprožilo ameriško revolucijo, vojno za neodvisnost od Britanije, ki je trajala od leta 1775 do 1783. V tej vojni je umrlo od 25.000 do 30.000 ljudi (veliko, ker je imela britanska Severna Amerika samo dva milijona prebivalcev), večina zaradi bolezni ali v britanskem vojnem ujetništvu. Britanija je trdila, da je v tej vojni umrlo 6064 njenih vojakov.
Kljub sovražni preteklosti so ZDA in Britanija, posebno od druge svetovne vojne do pred kratkim, vzpostavile zavezništvo brez primere, tako imenovane posebne odnose, ki pa že vrsto let niso nič posebnega, vsaj v ameriških očeh ne. Britanski premier Kier Starmer je med prvim obiskom v ZDA po vrnitvi Trumpa v Belo hišo skupini ameriških poslovnežev vseeno dejal, da za Britanijo ni........
© Dnevnik
