Dan „D“ – studenti i vizija buduće Srbije
Danas je 15. mart. Datum velikog okupljanja građana u Beogradu u znak protesta protiv aktuelnog režima i njegovog prvog čoveka. Povod su studentski zahtevi.
Nije ključno pitanje koliko će ljudi biti prisutno. Ključno je pitanje hoće li biti postavljen zahtev svih zahteva. Pravo njemu u oči. Ili ćemo, posle kragujevačkog i niškog, učestvovati u beogradskom političkom karnevalu. Lepo, ali ne i delotvorno.
Ova se vlast neće smeniti ni hodanjem, ni šetnjama. Ni smehom, ni suzama. Ni sentimentalnošću, ni emocijom. Smeniće se jedino odlučnom akcijom. Rezolutnim stavom. Otporom i borbom.
Uostalom, ubrzo ćemo videti gde smo i šta smo. I mi građani, i studenti i opozicionari. Videćemo i na koji će način režim reagovati. Nadajmo se da nasilja neće biti.
Do večeras će se sve razbistriti. I postati kristalno jasno. Sutra je novi dan. Nedelja.
A sad o nečem veoma bitnom.
Neko rđavo savetuje studente. Rđavo sigurno, da li i nedobronamerno?
Prepoznajem staru, izlizanu, ekstremističku floskulu o tzv. „direktnoj demokratiji“ koja, navodno, predstavlja bolje rešenje od neuspešnog eksperimenta s predstavničkom demokratijom.
Naslušao sam se, za ovih mojih bezmalo šezdeset osam godina, tih gromopucatelnih, najčešće licemernih i demagoških, reči o tome kako je najbolji sistem onaj u kom bi građani, to jest narod, vladao neposredno, kroz različite oblike samoorganizovanja. Ovih dana se, čini mi se, ta ideja obnavlja u stavovima pobunjenih studenata. Ili, verujem, u jednom njihovom, manjinskom, delu.
Deca i roditelji – ko je vjera, a ko nevjera?
Koncept tzv. „direktne demokratije“ bazira........
© Danas
