80 г. от Ялта: Сталин постига целта си да има сателити из цяла Източна Европа
Съветският лидер слага "чавка" със син молив до написаните от Чърчил страни и зони за влияние в проценти още на срещата им в Москва през 1944 г., после Рузвелт е против
Излетяхме от Малта посред нощ. Макар да не разполагахме с ескортиращи изтребители, маршрутът премина над Югославия, България и Румъния - все страни под контрола на Оста. Приземихме се по обяд на летището в Саки, което бе набързо ремонтирано за целта. Чърчил пристигна двайсет минути след президента Рузвелт.
Посрещна ни делегация, водена от Молотов, а след това ни предложиха водка, шампанско, хайвер, пушена есетра и черен хляб. Разстоянието от близо 130 км през планините до Ялта взехме с коли, под надвиснали облаци, които периодично ни обливаха с дъжд и мокър сняг. Пътят бе обточен с войници на поне две руски дивизии, всеки застанал в полезрението на следващия - и така чак до Ялта. При преминаването на президентския автомобил войниците, много от които момичета, отдаваха чест по руски обичай - с рязко движение на ръката пушката се привежда под ъгъл от 30 градуса спрямо тялото. Повторен хиляди пъти, ритуалът представляваше впечатляваща гледка. Разстоянието взехме за 5 часа. Макар районът да бе рядко населен, все пак видяхме разрухата, причинена от войната - изтърбушени сгради и изгорели нацистки танкове. Мисля, че пораженията втвърдиха отношението на Рузвелт към Германия.
“По-кръвожаден съм, отколкото бях преди година", каза той на Сталин, когато се срещнаха.
Така започват спомените на американския дипломат Чарлс Е. Болън за Ялтенската конференция през февруари 1945 г. Тази седмица се навършиха 80 години от паметното събитие, на което лидерите на трите основни държави от Антихитлеристката коалиция - САЩ, Великобритания и СССР, се срещат, за да решават съдбините на света след края на Втората световна война.
Президентът на САЩ Франклин Рузвелт, премиерът на Великобритания Уинстън Чърчил и председателят на Съвета на народните комисари на СССР Йосиф Сталин, останали в историята като “тримата големи”, се срещат в бившия царски дворец “Ливадия” край Ялта на Кримския полуостров между 4 и 11 февруари.
Освен тях присъстват и министрите на външните работи, както и висши военни от трите страни. Чарлс Болън превежда от руски и английски между Сталин, Рузвелт и Чърчил. Той им превежда и преди това на Техеранската конференция през 1943 г.
На водените от Болън бележки от разговорите, както и на докладите му до Държавния департамент се крепи основната документация на американската страна относно направените договорки между съюзниците. По-късно Болън става посланик на САЩ в Москва и се превръща в легенда на американската дипломация. Дъщеря му Ейвис по-късно поема по неговия път и през 90-те години на миналия век е посланик на САЩ в България. Спомените на Чарлс Болън за Ялтенската конференция и останалата му кариера са събрани в книгата........
© 24 Часа
