13-те пакости на Асен Василев
На бившия финансов министър Асен Василев трябва да му се признае, че успя да наложи своите политики на всички партии в няколко парламента. Харесвам една-две негови идеи – да няма диференцирани ставки по ДДС (не съм против такава само за международния туризъм), както и сегашната му подкрепа за Еврозоната – за разлика от обратната му позиция през 2021 г. Ако в своята идеология беше „джедай", т.е. реформатор, България можеше да постигне много.
Обзорното му интервю по БТВ на 27 януари 2025 г. ме предизвика да напиша цялостен коментар за „Епохата Асен". Моята оценка се различава от неговата самооценка в 13 посоки.
13-те пакости на Асен Василев
1. Служебното правителство от лятото на 2021 г. се развихри на бюджетно-финансовия фронт
Обикновено служебните правителства организират следващите избори и гледат държавата да не се разпадне. Но някои от тях решават да са хиперактивни, макар в грешна посока. Асен и колегите му:
- Произнесоха фразата „Вода газим, жадни ходим". Т.е. държавата може да вземе големи заеми, да ги раздаде за социални разходи и така бързо „да забогатеем".
- Ежедневно подстрекаваха към бюджетни актуализации. Всъщност не си спомням служебният кабинет какво друго правеше изобщо. Така започна развращаването на партиите към популизъм и на обществото към жажда за все повече публични разходи.
- Без никаква обществена дискусия поеха ангажимент към ОИСР да вдигнат данък печалба за големите фирми от 10% на 15%. Научихме за това случайно от международните медии.
- И да – отложиха датата за влизане в Еврозоната от 2023 на 2024 г. Пак без да информират обществеността.
2. Равнение наляво към „новото нормално" от -3% дефицит
След кризата от 1996-1997 година държавата беше мнооого бедна със заплати от няколко долара. Но поколения премиери и финансови........
© 24 Часа
