Насилието около нас e ежедневие – затова само срещу животните ни гневи
Лошото време и фокусът върху парламента също спират потенциала за протест срещу случаите на посегателство върху жени и деца, казва още социалният психолог доц. Николай Димитров
Още акценти от интервюто:
Всеки насилник в дома си по този начин успява да подчини другите и да заяви себе си като този, който притежава властта
Млад човек може и трябва да търси и да намира добродетелите в семейството си
Лъжем се, ако мислим, че ще решим проблема за липсата на морал в обществото чрез предмети в училище
- Разкритията за мъчения и убийства на животни, чиито видеоклипове са се продавали в интернет, предизвикаха протести. Но пък за редица други случаи на насилие нямаше прояви на масово недоволство. Засега има планиран само един протест срещу леката присъда на пастрока на малкия Адриан от Пловдив, който зверски го е малтретирал, нямаше дума за убития Мариян от Кула, който бе пребит и подпален, за новия случай на нарязана с макетен нож с 58 шева, чийто приятел получи бърза присъда и ще лежи в затвора 5 г. Какво означава за едно общество, ако реагира бурно на определени случаи на насилие, но остава пасивно към други?
- Вероятно е така, защото едното сме го нормализирали, за съжаление. Насилието между хората като че ли е част от ежедневието и живота ни. Затова не ни прави впечатление и не ни кара да се бунтуваме - защото ни е познато и се случва навсякъде около нас.
Друг момент, който предизвиква гняв в случая с насилието над животните в Перник, е, че това е ставало за пари.
Ако в домашното насилие нещата се случват заради емоция и всеки може да се постави на мястото на жертвата или на насилника и така да си формира обяснение, за обществото е крайно неприемливо да се мъчат беззащитни животни, за да може да получиш финансова изгода от това. Тоест тук говорим да го правиш не защото имаш потребност да изразиш някаква емоция, а заради възможно най-долния меркантилизъм и да продадеш видеото на някого, който ще получи емоционална и много често физиологична възбуда от това да гледа някой да тормози някого. Това отключва страха, че когато нямаш съпротива да тормозиш и убиваш за наслада собствено или чуждо животно, много лесно би могъл да се прехвърлиш и срещу хора. Ако на мъчителите на животни от Перник някой им бе предложил достатъчно солидна сума да гледа клипове как тормозят хора, те едва ли щяха да се посвенят да го направят.
- Но това е проявление на заобикалящата ни среда - жаждата за бърза печалба с готовност да мачкаш всичко и всички по пътя. И докато тук акцентът е върху печалбата от клиповете с насилието, то при случая с малкия Адриан от Пловдив говорим за чиста и неподправена злоба от страна на пастрока му - момчето се........© 24 Часа
