Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте
Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата
По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г.
За пръв път в историята заетите над 55 г. у нас са повече от заетите до 34 г. През следващите 25 г. населението от 20 до 69 г. ще се свие с 800 хил. души, обобщава доклад "Образование и умения - неизползван потенциал за икономически растеж" на Института за пазарна икономика.
Решението е в увеличаване на производителността.
В същото време у нас се оформят дълбоки образователни неравенства и това се вижда от резултатите от PISA. В 148 училища средният успех на зрелостниците по БЕЛ е под среден (3).
В доклада на ИПИ развиват сценарии с допускане за подобрение на резултатите по PISA на българските ученици с 25 точки и достигане на Чехия и Полша.
Базовият сценарий е с 2% инфлация и 2% реален ръст на БВП.
При реформи БВП през 2045 г. може да бъде с 10 до 30 млрд. по-висок, или между 2,2 и 6,6% по-висок от базовия сценарий. Това е свързано с "преливането" на между 100 и 250 хил. работещи от ниско към високопроизводителни отрасли, анализират от ИПИ.
- Във вашия доклад показвате, че средният 15-годишен ученик у нас е под линията на функционална грамотност по математика. Какви са последствията за пазара на труда?
- Функционалната грамотност е видима бариера пред успешната реализация на мнозина на пазара на труда. Неслучайно във всички анкети на Агенцията по заетостта през последните години
работодателите посочват владеенето на български език
на приемливо ниво като една от ключовите пречки пред наемането на персонал.
Това означава, че на практика училищното образование се проваля в най-фундаменталната подготовка на голяма част от учениците. Оттук нататък възможностите се две – или работниците се дообучават самостоятелно,........
© 24 Часа
visit website