menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Димитър Мичев: Поглед за 5 сек. в телефона са 66 м с колата – ако излезе пешеходец, няма шанс

5 28
16.08.2024

Началникът на отдел "Пътна полиция" в Главна дирекция "Национална полиция" казва още:

  • На магистралите са едва 10% от катастрофите извън градовете и селата, но повече хора са свидетели
  • Независимо от практическия опит на водача при движението дори и на прав участък със скорост от порядъка на 200 км/ч той може да загуби контрол над управлението на автомобила
  • 103-ма са ранени и 6-има са загинали от началото на годината до края на юли на "Тракия"
  • За 7 месеца т.г. екипите ни са издали 788 892 електронни фиша за скорост

- Комисар Мичев, вие пътните полицаи, следите за движението по магистралите. В последните седмици,особено на “Тракия”, оставаме с впечатлението, че на тези високоскоростни пътища стават най-много инциденти, така ли е? Питам и за личните ви наблюдения, а не само за това, което казва статистиката?

- Далеч не е така, но няма как да се аргументирам, без да се осланям на статистиката. На магистралите стават около 10% от тежките катастрофи (с ранени и/или загинали - б.а.) по шосетата извън населените места. Тази година - от 1 януари до края на юли, са регистрирани 144 инцидента при настъпили общо в страната 3993, съответно са загинали 16 човека и са ранени 187. Сходни са данните и за миналата година.

Най-проблемни са пътищата първи и втори клас. На първокласните за 7-те месеца на годината са регистрирани 373 катастрофи с 50 загинали и 520 ранени, а на второкласните - 350 удара с 45-има загинали и 528 ранени. В процентно съотношение 25% са регистрираните тежки инциденти на първокласен път, а 23% - на второкласен. Сред основните причини за тежките произшествия, не само на магистралите, а и по другите пътни артерии, с най-голям дял са предизвиканите в резултат на предприета неправилна маневра от водача и несъобразяване на скоростта с условията на пътя.

- Тогава защо остава усещането, че на магистралите е по-опасно у нас?

- Вероятно се дължи на по-интензивния трафик - просто повече пътуващи стават свидетели на инцидентите там. От друга страна, социалните мрежи и групите в тях позволяват определена информация да достига до по-широка аудитория, като се ползват и за популяризиране на пътни инциденти.

- Има ли конкретни магистрали, които са проблемни, или “Тракия” се набива на очи, защото е август и хората ходят на море?

- Традиционно август е месецът на отпуските, което предполага повече извънградски пътувания и изключителна интензивност по пътищата. Но нека не се забравя и транзитният трафик през страната, който........

© 24 Часа


Get it on Google Play