menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Съдия Руси Алексиев: 5-6 човека ангажират съда с нереални проблеми, а важни са хилядите казуси на хора за сблъсъците им с чиновници и икономически силни субекти

8 1
15.02.2025

Ще наблюдавам лично делата срещу дружествата за комунални услуги, за да няма забавяне, казва новият шеф на Софийския градски съд

И още акценти в интервюто:

Няма съдия, който съзнателно да бави делата, поне в СГС. Има колеги, които имат здравословни причини, както във всяка сфера

Над 15 хил. дела се гледат на година от въззивните граждански състави, а съдиите са само 31

Сред злоупотребяващите с право има "князе", "лордове", "академици по няколко пъти"

Получаваме жалби, изпъстрени с изрази като "да умрат децата ти", "да умрат децата на децата ти", "ще те следя", "знам къде живееш", "чака те Божи съд" и т.н.

- Съдия Алексиев, при избора ви за председател на Софийския градски съд (СГС) изслушването продължи повече от 4 часа. Означава ли това, че в съда има много трупани и нерешени с години проблеми, като сред тях се открояват забавените граждански дела?

- Без да съм следил много внимателно работата на съдийската колегия на ВСС по принцип, но и на мен ми се стори, че изслушването продължи доста дълго. Не мисля обаче, че СГС има трупани и нерешени с години проблеми. Да, има немалко, но основната част са заради непрекъснатото повишаване на заетостта на колегите съдии през последните години. Според статистиката, която се изготвя от Съдийската колегия на ВСС, в СГС се разглеждат около 50% от всички дела на окръжно ниво в цялата страна. Но в същото време съдиите в СГС определено не са 50% от всички колеги в държавата.

Забавянето по гражданските дела е тема, която стои от години на дневен ред. Превърнала се е в проблем по обективни причини. От една страна, броят на делата е огромен, което е неоспорим факт. Всяка година той се увеличава. От друга, съдиите остават същите, а и съдебните зали са непроменящи се като брой.

- Защо за разлика от наказателните дела, които се гледат ритмично, гражданските изключително се бавят? Само с липсата на зали ли може да се обясни?

- Не. С броя на делата. Всяко едно дело не е просто статистическа бройка, а означава поне две страни, често и повече, които трябва да бъдат уведомени за заведената искова молба и да отговорят, каквото право имат. После и другата страна има право на отговор, тоест процедурата изисква време, дори при най-доброжелателно и добросъвестно отношение на страните, което не винаги е такова. Не са редки и случаите, когато някоя от страните забавя отговора и не със злоумишлено намерение, а за да се подготви по-добре. Това забавяне се мултиплицира във всяко дело и води до забавяне на съдопроизводството.

При въззивните граждански производства няма размяна на книжа, но има огромен брой дела, което не позволява на колегите да ги насрочват в по-кратък срок, защото са заети датите за съдебни заседания. Всеки съдия от въззивното гражданско отделение заседава четири пъти в месеца. Да, има състави, които заседават и по два или три пъти, но то е, за да остане........

© 24 Часа